O ASF w Brukseli

W czwartek w Brukseli na temat zwalczania afrykańskiego pomoru świń oraz rekompensat za zaprzestanie produkcji wieprzowiny z unijnym komisarzem ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenisem Andriukaitisem rozmawiali minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel oraz wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki. W rozmowach wziął udział także zastępca głównego lekarza weterynarii Krzysztof Jażdżewski

 

\"Minister

 

Podczas spotkania omówiono kwestie dotyczące:

  • ograniczenia obszaru objętego środkami sanitarnymi w ramach decyzji Komisji o środkach ochronnych w związku wystąpieniem w Polsce ASF.
  • możliwości wprowadzenia konceptu kompartmentalizacji w strefach objętych restrykcjami.
  • rozszerzenia dofinansowania z budżetu UE o odszkodowania za ubite lub zabite z nakazu powiatowego lekarza weterynarii zwierzęta, pochodzące z części gospodarstw  na obszarach objętych środkami sanitarnymi.
  • możliwości dofinansowania ogrodzenia na wschodniej granicy Polski.
  • elastycznego podejścia do ustanawiania stref i obszarów w związku z występowaniem w Polsce ASF oraz rozważenia stworzenia, poza już istniejącymi, możliwości dodania lub zmiany w obecnie obowiązujących zasadach pozwalających na skrócenie okresu obowiązywania tzw. części III (w ramach decyzji Komisji 2014/709).

 

Redakcja AgroNews,

fot.:Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here