Spodziewana większa liczba wylotów motyli omacnicy prosowianki

Spodziewamy się rozciągniętego czasu wylotu motyli omacnicy prosowianki. Wiąże się z tym także wydłużony czas składania jaj. W niektórych regionach były już trzy piki wylotu motyla (a więc i składania jaj). To pewnie nie był jej ostatni wylot.

kukurydza, szkodniki  kukurydzy, omacnica prosowianka
Omacnica: samiec i samica

Z obserwacji doradców PROCAM wynika, że w miejscu aplikacji produktu OstriniaSTOP są bardzo spowolnione wylęgi gąsienic, a także ilość złożonych jaj. Ten wynik oznacza, że założony wcześniej efekt higienizacji środowiska wyszedł bardzo dobrze na większości pól chronionych.

Jaja omacnicy prosowianki tuż przed wylęgiem. CZARNE OKO

Widoczne są pierwsze szkody gąsienic po ich wylęgu z jaj (48 – 72 h).

– W tym przedziale jesteśmy jeszcze w stanie wykonać zabiegi insektycydowe aby uratować plon kolb unikając szczególnie infekcji fusarium (żerowanie gąsienic jest wektorem tego patogena), a w konsekwencji powstawaniu mikotoksyn. Efekty żeru wykonanego przez te młode gąsienice to pierwszy dowód na wylęgi tego szkodnika i obecność na plantacji – informują doradcy PROCAM.

Oprócz żerowania gąsienic omacnicy prosowianki na kukurydzy warto zwrócić uwagę na duże występowanie i szkody jakie wyrządzają chrząszcze skrzypionki zbożowej, a także na duże już naloty mszyc zbożowych. Oprócz szkodników zwracamy też uwagę na choroby patogeniczne w tym drobną plamistość liści kukurydzy. Oprócz tego w miejscach, gdzie były uszkodzenia gradowe, niskie temperatury podczas początkowego wzrostu, a także żerowanie ploniarki zbożówki mamy liczne występowanie głowni gudzowatej.

– Argumentem za stosowaniem OstriniaSTOP jest także wysyp pożytecznej entomofauny: chrząszcze drapieżne z rodziny omomiłkowatych, drapieżne muchówki z rodziny łowikowatych czy wszędobylskie złotooki – informują doradcy.

Redakcja AgroNews, na podst. i fot. PROCAM

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

eleven − 1 =

Advertisement
Advertisement
11,159FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
4,106ObserwującyObserwuj
6,120SubskrybującySubskrybuj

Uwaga! Ciąg dalszy niebezpiecznych burz i upałów!

IMGW-PIB wydał ostrzeżenie dotyczące nadchodzących groźnych burz i upałów. Kulminacja niebezpiecznej pogody spodziewana jest na wieczór. Ulewny deszcz, grad i silny wiatr, w porywach...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE