Spór o „Fetę”. Dania przegrała przed TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) rozstrzygnął ostatecznie spór między Grecją a Danią o to, czy ktokolwiek poza Grekami ma w UE prawo do produkcji sera feta. Dania argumentowała, że nie narusza unijnej ochrony greckiego produktu regionalnego, bo swoją fetę chce tylko sprzedawać poza Unię. TSUE tego rozumowania nie podzielił – podaje EURACTIV.pl

Spór o „Fetę”. Dania przegrała przed TSUE

Nikt w Unii Europejskiej poza Grekami nie może sprzedawać sera o nazwie feta

Tradycyjny dojrzewający słonawy ser z pasteryzowanego mleka krowiego i owczego produkowany jest w Grecji od około 6 tys. lat. Ateny w 2002 r. uzyskały unijną ochronę tego produktu jako regionalnego. Oznacza to, że nikt w Unii Europejskiej poza Grekami nie może sprzedawać sera o nazwie feta, którego receptura musi być ściśle przestrzegana.

Taka decyzja bardzo nie spodobała się w Danii, gdzie od lat 60. XX wieku bardzo rozwinął się przemysł mleczarski, który produkował m.in. właśnie fetę. Powstały nawet popularne na świecie marki duńskiej fety (np. produkowane przez koncern Arla).

Ale odkąd Grecja uzyskała w UE ochronę fety jako swojego produktu regionalnego, wytwarzane tą samą metodą sery w innych krajach unijnych musiały zacząć być nazywane np. „serami typu feta” albo „serami sałatkowymi”.

Duńska feta na eksport poza UE

Duńskie koncerny dalej jednak nazywały „fetą” swoje produkty na eksport poza UE, argumentując, że na innych rynkach niż unijny lub w obejmujący Europejski Obszar Gospodarczy, ochrona przyznania Grekom przez Komisję Europejską już nie obowiązuje.

To zaskarżyła jednak Grecja, przekonując, że unijna ochrona rozciąga się na wszystkie wytworzone na terenie UE partie produktu, nie ważne czy przeznaczone do sprzedaży na rynku wewnętrznym czy na eksport w świat.

W 2019 r. Grecja pozwała więc Danię do TSUE, żądając aby duńskie firmy przestały sprzedawać swoje sery oznaczając je jako „feta”. TSUE ostatecznie przyznał dziś rację Atenom i nakazał Kopenhadze, aby wymogła na duńskich firmach stosowanie się do reguł dotyczących ochrony regionalnych produktów także w przypadku eksportu poza unijny wspólny rynek.

„Nie zaprzestając używania oznaczenia feta dla sera przeznaczonego na eksport do krajów trzecich, Dania nie wypełniła swoich zobowiązań wynikających z prawa UE” – ocenił jednoznacznie TSUE.

Autor Anna Wolska | EURACTIV.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Są pierwsze pozytywne sygnały. Ceny w skupach rosną!

W krajach unijnych pojawiły się kolejne pozytywne sygnały rynkowe. Uczestnicy rynku przewidują poprawę sytuacji rynkowej w II połowie 2022 r. na skutek spadku pogłowia...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,951ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE