Spotkanie z senatorami Senatu Republiki Francuskiej

Minister Marek Sawicki spotkał się w 21 października  z senatorami Senatu Republiki Francuskiej: Odette Herviaux oraz Jean Bizet.

Senatorowie przygotowują Raport dla Senatu Francji na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej i odbywają szereg spotkań w innych państwach członkowskich UE by poznać opinie na temat przyszłości WPR po 2013 r.

W czasie spotkania minister Marek Sawicki przedstawił argumenty przemawiające za reformą Wspólnej Polityki Rolnej zarówno w filarze I, jak i II. Minister podkreślił potrzebę odpowiednio wysokiego budżetu na WPR, aby sfinansować nowe wyzwania dla rolnictwa oraz odejście od historycznych tytułów do płatności, które nie mają uzasadnienia dla ustalania kopert na płatności bezpośrednie w poszczególnych krajach.

W czasie dyskusji wiele uwagi poświęcono lepszej organizacji rynków rolnych w UE, by interwencje nie były spóźnione, a instrumenty polityki rolnej lepiej odpowiadały na przyszłe wyzwania producentów unijnych wobec np. likwidacji kwot mlecznych w UE.

Senatorowie podkreślili dużą zbieżność widzenia spraw rozwoju rolnictwa europejskiego oraz potrzebę dalszych kontaktów na poziomie politycznym i technicznym.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, www.minrol.gov.pl, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here