Sprzedaż ciągników zaczyna powoli wracać na właściwe tory

W lutym 2018 roku zarejestrowano 525 nowych ciągników rolniczych. Oznacza to 54 proc. wzrostu w stosunku do stycznia. Udało się również przebić zeszłoroczny wynik o 1 proc., gdyż w lutym 2017 roku zarejestrowano 524 ciągniki.

rolnictwo, portal rolny, sprzedaż ciągników, ciągniki, leasing, John Deere, Ursus, Zetor, Deutz Fahr, New Holland

Rynek nowych ciągników zaczyna powoli wracać na właściwe tory. Spodziewamy się, że w kolejnych miesiącach utrzyma się tendencja rosnąca. Ustanie mrozów będzie sprzyjało zakupom, ułatwiając przetestowanie maszyn w terenie – mówi Mariusz Chrobot z firmy Martin & Jacob.

Liderzy ze wzrostami

Na czele lutowego zestawienia uplasował się New Holland, z liczbą 105 rejestracji. Włoska marka odnotowała 44 proc. wzrostu w ujęciu miesięcznym oraz 25 proc. w ujęciu rocznym. Na drugim szczeblu podium znalazła się Kubota. Japoński producent zamknął luty sprzedażą 76 nowych ciągników – wynik ten był wyższy o 25 proc. od styczniowego. Marka osiągnęła również 36 proc. wzrostu w stosunku do lutego 2017 roku. Czołówkę zamknął Zetor. Zarejestrowano 69 maszyn z linii produkcyjnej czeskiej marki, co przekłada się na 60 proc. wzrostu w porównaniu z poprzednim miesiącem. Taki wynik oznacza również 5 proc. spadku w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Ulubione modele ciągników

Najczęściej rejestrowanym ciągnikiem w lutym była kompaktowa Kubota L5040. Na zakup tej maszyny zdecydowało się 19 osób – dwukrotnie więcej niż w styczniu. Drugim pod względem popularności modelem był New Holland TD 5.85, który został zarejestrowany 17 razy. Na trzecim miejscu uplasował się Ursus C380, najchętniej wybierany w styczniu. W lutym odnotowano rejestrację 16 ciągników o tym oznaczeniu.

Najwięcej zakupów na wschodzie kraju

Podobnie jak w poprzednim miesiącu, w lutym najwięcej rejestracji odnotowano w województwie mazowieckim. Na jego terenie pojawiło się 117 nowych ciągników rolniczych, o 89 proc. więcej niż w styczniu. Sprzedaż była wyższa również w ujęciu rocznym – o 23 proc.. Drugą lokatę, z wynikiem 46 rejestracji, osiągnęło województwo lubelskie. Sprzedaż na takim poziomie oznacza 28 proc. wzrostu w stosunku do stycznia oraz 21 proc. wzrostu w porównaniu z analogicznym okresem 2017 roku. Trzecia pozycja przypadła ex aequo województwom podlaskiemu i łódzkiemu. W każdym z tych regionów w lutym tablice rejestracyjne otrzymały 42 nowe ciągniki. Dla Podlasia oznacza to 121 proc. wzrostu w ujęciu miesięcznym i 12 proc. spadku w ujęciu rocznym. W przypadku województwa łódzkiego wynik okazał się o 45 proc. wyższy od styczniowego i o 33 proc. niższy od tego z lutego 2017 roku.

Redakcja AgroNews, fot. dreamstime.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here