Startuje nabór wniosków o wsparcie dla KGW na 2021r.

Od 1 września koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przyznanie pomocy finansowej. Nabór będzie trwać do 30 września bądź do wyczerpania środków przeznaczonych na realizację programu.

Startuje nabór wniosków o wsparcie dla KGW na 2021r.
Startuje nabór wniosków o wsparcie dla KGW na 2021r.

W tym roku kwoty pomocy finansowej udzielanej z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wzrastają w stosunku do lat poprzednich:

  • z dotychczasowych 3 na 5 tysięcy złotych, dla KGW liczących do 30 członków;
  • z dotychczasowych 4 na 6 tysięcy złotych, dla KGW liczących od 31 do 75 członków;
  • z dotychczasowych 5 na 7 tysięcy złotych, dla KGW liczących ponad 75 członków.

Wnioski można składać w powiatowych biurach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, od 1 do 30 września br., ale nie dłużej niż do wyczerpania środków finansowych.

– Koła Gospodyń Wiejskich to organizacje, które są wspaniałymi narzędziami rozwoju polskiej wsi. Zwiększenie kwot pomocy finansowej sprawi, że będą one miały jeszcze więcej możliwości. Więcej środków oznacza więcej inicjatyw, projektów i działań, które wzmocnią potencjał obszarów wiejskich – mówi wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka, Pełnomocnik Rządu ds. lokalnych inicjatyw społecznych.

Pomoc finansowa powinna być przeznaczona na realizację celów statutowych Koła Gospodyń Wiejskich, związanych w szczególności z:

  • prowadzeniem działalności społeczno-wychowawczej i oświatowo-kulturalnej w środowiskach wiejskich;
  • prowadzeniem działalności na rzecz wszechstronnego rozwoju obszarów wiejskich;
  • wsparciem rozwoju przedsiębiorczości kobiet;
  • inicjowaniem i prowadzeniem działań na rzecz poprawy warunków życia i pracy kobiet na wsi;
  • upowszechnianiem i rozwijaniem form współdziałania, gospodarowania i racjonalnych metod prowadzenia gospodarstw domowych;
  • reprezentowaniem interesów środowiska kobiet wiejskich wobec organów administracji publicznej;
  • rozwijaniem kultury ludowej, w tym w szczególności kultury lokalnej i regionalnej.

Ustawa o kołach gospodyń wiejskich

Uchwalona w listopadzie 2018 r. ustawa o kołach gospodyń wiejskich nadała zarejestrowanym kołom osobowość prawną. Ponadto KGW otrzymały możliwość ubiegania się o pomoc finansową na realizację zadań, istotnych z punktu widzenia społeczności wiejskich. Warunkiem pomocy finansowej jest rejestracja w Krajowym Rejestrze KGW. W rejestrze znajduje się obecnie blisko 10 tys. kół. Kwota pomocy przyznanej kołom wyniosła w latach 2018 – 2020 blisko 79 mln złotych. W tym roku na ten cel w budżecie państwa przewidziano 70 mln złotych.

Pomoc jest przyznawana do wyczerpania środków finansowych, zgodnie z kolejnością złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku.

Więcej informacji – otwórz

Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ku zadowoleniu kierowców sukcesywnie maleją koszty tankowania na stacjach

Początek września przyniósł wyraźną korektę cen paliw w polskich rafineriach - ceny benzyny i oleju napędowego powróciły do poziomów z października ubiegłego roku. Pierwszy tydzień...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics