Stres cieplny u bydła mlecznego

Podczas gorących dni krowa pobiera znacznie mniej pokarmów. Zmniejsza się ilość przyjmowanych składników pokarmowych potrzebnych w cyklu rozwojowym, co może powodować problemy zdrowotne w stadzie. Jak temu zapobiegać?

Stres cieplny u bydła mlecznego

Jednym z poważnych problemów zdrowotnych, jakie możemy zaobserwować w stadzie jest zmniejszenie płodności, niższy wskaźnik zacieleń, a nawet niezawiązanie się zarodka lub poronienie. Ruje u krów są wówczas niewyraźne i skrócone.

Podczas ciepłych dni podawany pokarm musi być zbilansowany. W upały powinniśmy podawać pasze, które w swojej strukturze zawierają więcej paszy treściwej oraz kiszonki z kukurydzy. Należy jednak pamiętać, żeby z dawni całkowicie nie wyeliminować włókna.

Ważne jest, żeby w okresie cieplnym pasze miały dużą zawartość energii, tak aby uniknąć kwasicy ketonowej w stadzie. Trzeba też pamiętać o dostarczeniu tłuszczu, który zmniejsza produkcję ciepła w organizmie. Dodając tłuszcze do dawki pokarmowej należy pilnować, żeby ilość tłuszczów nie przekraczała 4% suchej masy. W okresie wysokich temperatur należy pamiętać także, aby w dawce pokarmowej nie przesadzić z białkiem. Zbyt duża zawartość białka w pokarmie może spowodować obniżenie wydajności mleka.

Sposoby na stres cieplny u krów

Wentylacja

Wentylacja powinna zostać umieszczona nad legowiskami i stołem paszowym. Dzięki temu można obniżyć temperaturę do poziomu 19 stopni Celsjusza. Należy pamiętać o usunięciu wszelkich przedmiotów i przeszkód, które mogą zaburzyć i utrudnić przepływ wymiany powietrza. Przy wyborze wentylatora warto wziąć pod uwagę, żeby wysokość wlotków wynosiła minimum 2 metry, a szczelina kalenicowa miała minimum 15 centymetrów na każde 10 metrów szerokości obory.

Dostęp do wody

Należy stosować duże i otwarte poidła. Trzy razy na dobę powinno się kontrolować czystość wody. Każda krowa powinna mieć minimum 7 centymetrów dostępu do poidła, a przepływ wody w poidle powinien wynosić 20 litrów na minutę.

Zraszacze wodne

Zraszacze wodne można zamontować na korycie paszowym w taki sposób, żeby zapobiec spływaniu wody po szczykach. Najlepiej umieścić je 40 centymetrów nad drabiną paszową. Można do tego wykorzystać plastikową rurę i zamontować na niej dysze eżektorowe w odległości około dwóch metrów od siebie. Rytm zraszania powinien być regularny – 1 minuta zraszania i później 5 minut przerwy.

W upalne dni przede wszystkim trzeba pamiętać o higienie panującej w oborze, chociażby zwalczaniu much. Powinno się unikać przepełnienia obory. Świetliki na owady powinny zostać umieszczone wysoko, aby ciepło z lampy nie ogrzewało zbytnio zwierząt.

Anna Losiak
WODR

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Inflacja stopuje. NBP podał najnowsze dane

Jak podał Narodowy Bank Polski w lipcu 2022 r. inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 9,3 proc. r/r. Wskaźnik CPI w analizowanym...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,554ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE