Studia rolnicze: siedem nowych kierunków

Ekspertów w dziedzinie roślin prozdrowotnych i leczniczych, znawców ichtiologii i rybactwa śródlądowego, inżynierów biosystemów, biogospodarki i bezpieczeństwa środowiska, specjalistów w zakresie przetwórstwa drewna – wykształci na nowych kierunkach studiów Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.

 

\"rolnictwo,

 

W tym roku na Uniwersytecie Rolniczym w ofercie edukacyjnej znalazły się 33 kierunki i 62 specjalności. Na studia stacjonarne I i II stopnia przyjętych zostanie 3721 osób. W ofercie edukacyjnej jest siedem nowości, w tym także studia prowadzone w języku angielskim. Elektroniczna rekrutacja rozpocznie się 1 czerwca.

Na Wydziale Rolniczo-Ekonomicznym ruszy kierunek biogospodarka. Studia przygotowują do pracy w sektorze produkcji żywności oraz powiązanych z nim sektorach przemysłu i energetyki. Program nauczania dostosowany jest do wymagań zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich, zapewniającego zaspokojenie potrzeb gospodarczych, cywilizacyjnych i kulturowych z równoczesną dbałością o środowisko. Druga nowość na tym wydziale to kierunek jakość i bezpieczeństwo środowiska. Kierunek ma wykształcić specjalistów posiadających wiedzę i umiejętności z zakresu fizycznych, chemicznych i biologicznych zagrożeń dla jakości i bezpieczeństwa środowiska oraz procedur, metod i technik ich minimalizowania.

Na Wydziale Leśnym na kierunku przetwórstwo drewna będzie można zdobyć kompetencje potrzebne w branży tartacznej, meblarskiej, stolarki budowlanej, produkcji płyt drewnopochodnych, przemyśle celulozowo-papierniczym, branży bioenergetyki, a także w przedsiębiorstwach zajmujących się ochroną i konserwacją drewna oraz jego wykorzystaniem w niszowych obszarach gospodarki, kultury i sztuki.

Ichtiologia i rybactwo śródlądowe to nowość przygotowana przez Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt. Absolwent będzie wyposażony w wiedzę dotyczącą metod chowu i hodowli ryb oraz dywersyfikacji ich produkcji. Zdobędzie umiejętność planowania i prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej w wodach otwartych w oparciu o istniejące uwarunkowania środowiskowe, prawne i społeczne.

Na Wydziale Biotechnologii i Ogrodnictwa uruchomiony zostanie kierunek technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych. Technolog będzie dbać o zachowanie bioróżnorodności w naturalnych ekosystemach i agrocenozach, troszcząc się równocześnie o zrównoważony rozwój obszarów życia i działalności rolniczej. Studenci poznają nowoczesne metody analityczne oceny jakości surowców roślinnych oraz kontroli ich bezpieczeństwa na wszystkich etapach produkcji, przechowywania, przetwarzania i wprowadzania na rynek?

Z kolei w programie studiów na kierunku inżynieria biosystemów na Wydziale Inżynierii Produkcji i Energetyki znajdą się analizy teoretyczne i projektowanie związane z wykorzystaniem maszyn i zaawansowanych technologicznie urządzeń w systemach produkcji. Studenci zdobędą wiedzę w zakresie sensoryki i automatyki oraz robotyki wykorzystywanej w sektorze gospodarki żywnościowej i komunalnej oraz segmencie nowoczesnych technologii.

Dwa kierunki będą prowadzone w języku angielskim: International Master of Horticultural Science oraz Environmental and Plant Biotechnology. Zarówno w języku polskim, jak i angielskim wykładane będą przedmioty na czterech kierunkach: leśnictwo, rolnictwo, bioinżynieria w naukach o zwierzętach, technologia żywienia oraz żywienie człowieka.

W minionym roku akademickim na studiach I stopnia największą popularnością wśród maturzystów cieszyły się kierunki: dietetyka, bioinżynieria zwierząt, weterynaria, gospodarka przestrzenna, odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami oraz jakość i bezpieczeństwo żywności.

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie obok infrastruktury edukacyjnej i naukowej ma własne Centrum Transferu Technologii, Centrum Edukacji Gleboznawczej z pierwszym w Polsce Muzeum Gleb, a także Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości UR.

Redakcja AgroNews, fot. Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics