Studia rolnicze: siedem nowych kierunków

Ekspertów w dziedzinie roślin prozdrowotnych i leczniczych, znawców ichtiologii i rybactwa śródlądowego, inżynierów biosystemów, biogospodarki i bezpieczeństwa środowiska, specjalistów w zakresie przetwórstwa drewna – wykształci na nowych kierunkach studiów Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.

 

\"rolnictwo,

 

W tym roku na Uniwersytecie Rolniczym w ofercie edukacyjnej znalazły się 33 kierunki i 62 specjalności. Na studia stacjonarne I i II stopnia przyjętych zostanie 3721 osób. W ofercie edukacyjnej jest siedem nowości, w tym także studia prowadzone w języku angielskim. Elektroniczna rekrutacja rozpocznie się 1 czerwca.

Na Wydziale Rolniczo-Ekonomicznym ruszy kierunek biogospodarka. Studia przygotowują do pracy w sektorze produkcji żywności oraz powiązanych z nim sektorach przemysłu i energetyki. Program nauczania dostosowany jest do wymagań zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich, zapewniającego zaspokojenie potrzeb gospodarczych, cywilizacyjnych i kulturowych z równoczesną dbałością o środowisko. Druga nowość na tym wydziale to kierunek jakość i bezpieczeństwo środowiska. Kierunek ma wykształcić specjalistów posiadających wiedzę i umiejętności z zakresu fizycznych, chemicznych i biologicznych zagrożeń dla jakości i bezpieczeństwa środowiska oraz procedur, metod i technik ich minimalizowania.

Na Wydziale Leśnym na kierunku przetwórstwo drewna będzie można zdobyć kompetencje potrzebne w branży tartacznej, meblarskiej, stolarki budowlanej, produkcji płyt drewnopochodnych, przemyśle celulozowo-papierniczym, branży bioenergetyki, a także w przedsiębiorstwach zajmujących się ochroną i konserwacją drewna oraz jego wykorzystaniem w niszowych obszarach gospodarki, kultury i sztuki.

Ichtiologia i rybactwo śródlądowe to nowość przygotowana przez Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt. Absolwent będzie wyposażony w wiedzę dotyczącą metod chowu i hodowli ryb oraz dywersyfikacji ich produkcji. Zdobędzie umiejętność planowania i prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej w wodach otwartych w oparciu o istniejące uwarunkowania środowiskowe, prawne i społeczne.

Na Wydziale Biotechnologii i Ogrodnictwa uruchomiony zostanie kierunek technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych. Technolog będzie dbać o zachowanie bioróżnorodności w naturalnych ekosystemach i agrocenozach, troszcząc się równocześnie o zrównoważony rozwój obszarów życia i działalności rolniczej. Studenci poznają nowoczesne metody analityczne oceny jakości surowców roślinnych oraz kontroli ich bezpieczeństwa na wszystkich etapach produkcji, przechowywania, przetwarzania i wprowadzania na rynek?

Z kolei w programie studiów na kierunku inżynieria biosystemów na Wydziale Inżynierii Produkcji i Energetyki znajdą się analizy teoretyczne i projektowanie związane z wykorzystaniem maszyn i zaawansowanych technologicznie urządzeń w systemach produkcji. Studenci zdobędą wiedzę w zakresie sensoryki i automatyki oraz robotyki wykorzystywanej w sektorze gospodarki żywnościowej i komunalnej oraz segmencie nowoczesnych technologii.

Dwa kierunki będą prowadzone w języku angielskim: International Master of Horticultural Science oraz Environmental and Plant Biotechnology. Zarówno w języku polskim, jak i angielskim wykładane będą przedmioty na czterech kierunkach: leśnictwo, rolnictwo, bioinżynieria w naukach o zwierzętach, technologia żywienia oraz żywienie człowieka.

W minionym roku akademickim na studiach I stopnia największą popularnością wśród maturzystów cieszyły się kierunki: dietetyka, bioinżynieria zwierząt, weterynaria, gospodarka przestrzenna, odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami oraz jakość i bezpieczeństwo żywności.

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie obok infrastruktury edukacyjnej i naukowej ma własne Centrum Transferu Technologii, Centrum Edukacji Gleboznawczej z pierwszym w Polsce Muzeum Gleb, a także Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości UR.

Redakcja AgroNews, fot. Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uproszczenia w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja br. Co się zmienia?

25 maja br. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie zostało opublikowane...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics