Studia rolnicze: siedem nowych kierunków

Ekspertów w dziedzinie roślin prozdrowotnych i leczniczych, znawców ichtiologii i rybactwa śródlądowego, inżynierów biosystemów, biogospodarki i bezpieczeństwa środowiska, specjalistów w zakresie przetwórstwa drewna – wykształci na nowych kierunkach studiów Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.

 

\"rolnictwo,

 

W tym roku na Uniwersytecie Rolniczym w ofercie edukacyjnej znalazły się 33 kierunki i 62 specjalności. Na studia stacjonarne I i II stopnia przyjętych zostanie 3721 osób. W ofercie edukacyjnej jest siedem nowości, w tym także studia prowadzone w języku angielskim. Elektroniczna rekrutacja rozpocznie się 1 czerwca.

Na Wydziale Rolniczo-Ekonomicznym ruszy kierunek biogospodarka. Studia przygotowują do pracy w sektorze produkcji żywności oraz powiązanych z nim sektorach przemysłu i energetyki. Program nauczania dostosowany jest do wymagań zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich, zapewniającego zaspokojenie potrzeb gospodarczych, cywilizacyjnych i kulturowych z równoczesną dbałością o środowisko. Druga nowość na tym wydziale to kierunek jakość i bezpieczeństwo środowiska. Kierunek ma wykształcić specjalistów posiadających wiedzę i umiejętności z zakresu fizycznych, chemicznych i biologicznych zagrożeń dla jakości i bezpieczeństwa środowiska oraz procedur, metod i technik ich minimalizowania.

Na Wydziale Leśnym na kierunku przetwórstwo drewna będzie można zdobyć kompetencje potrzebne w branży tartacznej, meblarskiej, stolarki budowlanej, produkcji płyt drewnopochodnych, przemyśle celulozowo-papierniczym, branży bioenergetyki, a także w przedsiębiorstwach zajmujących się ochroną i konserwacją drewna oraz jego wykorzystaniem w niszowych obszarach gospodarki, kultury i sztuki.

Ichtiologia i rybactwo śródlądowe to nowość przygotowana przez Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt. Absolwent będzie wyposażony w wiedzę dotyczącą metod chowu i hodowli ryb oraz dywersyfikacji ich produkcji. Zdobędzie umiejętność planowania i prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej w wodach otwartych w oparciu o istniejące uwarunkowania środowiskowe, prawne i społeczne.

Na Wydziale Biotechnologii i Ogrodnictwa uruchomiony zostanie kierunek technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych. Technolog będzie dbać o zachowanie bioróżnorodności w naturalnych ekosystemach i agrocenozach, troszcząc się równocześnie o zrównoważony rozwój obszarów życia i działalności rolniczej. Studenci poznają nowoczesne metody analityczne oceny jakości surowców roślinnych oraz kontroli ich bezpieczeństwa na wszystkich etapach produkcji, przechowywania, przetwarzania i wprowadzania na rynek?

Z kolei w programie studiów na kierunku inżynieria biosystemów na Wydziale Inżynierii Produkcji i Energetyki znajdą się analizy teoretyczne i projektowanie związane z wykorzystaniem maszyn i zaawansowanych technologicznie urządzeń w systemach produkcji. Studenci zdobędą wiedzę w zakresie sensoryki i automatyki oraz robotyki wykorzystywanej w sektorze gospodarki żywnościowej i komunalnej oraz segmencie nowoczesnych technologii.

Dwa kierunki będą prowadzone w języku angielskim: International Master of Horticultural Science oraz Environmental and Plant Biotechnology. Zarówno w języku polskim, jak i angielskim wykładane będą przedmioty na czterech kierunkach: leśnictwo, rolnictwo, bioinżynieria w naukach o zwierzętach, technologia żywienia oraz żywienie człowieka.

W minionym roku akademickim na studiach I stopnia największą popularnością wśród maturzystów cieszyły się kierunki: dietetyka, bioinżynieria zwierząt, weterynaria, gospodarka przestrzenna, odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami oraz jakość i bezpieczeństwo żywności.

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie obok infrastruktury edukacyjnej i naukowej ma własne Centrum Transferu Technologii, Centrum Edukacji Gleboznawczej z pierwszym w Polsce Muzeum Gleb, a także Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości UR.

Redakcja AgroNews, fot. Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,175FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,666ObserwującyObserwuj
5,400SubskrybującySubskrybuj

Traktorzysta zasłabł na drodze. W akcji LPR

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło na drodze krajowej nr 42 w miejscowości Wąchock w województwie świętokrzyskim. 76-letni traktorzysta zasłabł podczas kierowania ciągnikiem i zjechał do...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE