Sukces w walce z ASF? Rolnicy nie są przekonani

Informacja o braku ognisk wirusa ASF w chlewniach odbiła się szerokim echem wśród hodowców świń. Ich zdaniem na ogłoszenie sukcesu jest jeszcze za wcześnie.

rolnictwo, portal rolny, ASF, produkcja trzody chlewnej, wieprzowina, świnie, KZPPTCh, ceny skupu żywca wieprzowego

W ubiegłym tygodniu resort rolnictwa poinformował, że od 9 października w Polsce nie wystąpiło żadne ognisko wirusa ASF u świń. To efekt większej świadomości społecznej, zwrócenia uwagi na zasady bioasekuracji oraz sezonowe zmniejszenie zakażeń.

Odstrzał dzików i płot na granicy

Wirus jednak nadal atakuje dziki. Dlatego, zdaniem resortu rolnictwa potrzebne jest podjęcie zdecydowanych działań dotyczących depopulacji tego gatunku na terenie kraju. Póki co trwa odstrzał dzików. Teoretycznie do końca listopada ich populacja ma być zredukowana do 0,1 osobnika na km kwadratowy na wschód od Wisły i 0,5 osobnika na km kwadratowy w pozostałej części kraju. Ma być także postawiony płot wzdłuż wschodniej granicy kraju.

Wirusa nie ma, problemy są

Mniej optymistycznie sytuację oceniają rolnicy z rejonów objętych ograniczeniami w związku z wystąpieniem ASF. Przede wszystkim wielu z nich czeka jeszcze na wypłatę rekompensaty z pakietu Hogana. Poza tym gospodarze ci widzą na swoich polach szkody wyrządzone przez zwierzynę łowną, m.in. przez dziki. A to ich zdaniem sugeruje brak skuteczności w przeprowadzanych odstrzałach. Hodowców świń niepokoi także wysokość przyszłorocznego budżetu na walkę z ASF.

– Producenci dziwią się, że w budżecie na 2018 środki na walkę z ASF utrzymano na tym samym poziomie co w roku bieżącym. Można przecież spodziewać się, że wirus na wiosnę zaatakuje ze zdwojoną siłą – wyjaśnia Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Od czerwca tego  roku w Polsce stwierdzono 80 przypadków wirusa ASF u świń. Łącznie od początku wystąpienia choroby, tj. od 17 lutego 2017 roku, liczba ognisk wynosi 103.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here