Sukcesy i osiągnięcia Wspólnej Polityki Rybołówstwa

Od 10 lat w Polsce wdrażana jest obejmująca całą Unię Europejską Wspólna Polityka Rybołówstwa, a jedną z instytucji odpowiedzialnych za jej realizację jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Od 2004 roku ARiMR przekazała blisko 5 miliardów złotych na rozwój sektora rybackiego.

 

\"\"

 

Pieniądze te, rozdzielane w ramach dotychczasowych dwóch programów: 
Sektorowego Programu Operacyjnego "Rybołówstwo i przetwórstwo ryb 2004-2006" oraz Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013" trafiły do rybaków, armatorów statków, zakładów przetwarzających ryby, zarządów portów, samorządów, urzędów marszałkowskich oraz organizacji producentów ryb. Efekty, udzielonego przez ARiMR wsparcia najlepiej widać na wybrzeżu bałtyckim, chociaż nie brak ich i w innych regionach Polski.

Nad Bałtykiem w portach i przystaniach rybackich "cieszą oczy" zmodernizowane nabrzeża, odnowione i wyposażone w dobry sprzęt kutry rybackie, nowe punkty przyjęć złowionych ryb, nowoczesne chłodnie i magazyny, wytwórnie lodu, czy  budynki socjalne rybaków. Świeże ryby szybko trafiają do konsumentów lub zakładów przetwórczych, co jest możliwe dzięki flocie nowych samochodów chłodni kupionych ze wsparciem np. z funduszy PO Ryby 2007-2013. 

Prawdziwą dumą może nas też napawać nowoczesność zakładów przetwórstwa ryb. ARiMR w ostatnich 10 latach wsparła modernizację lub budowę od podstaw ponad 170 z nich.  Są one nowoczesne nie tylko na skalę  Europy, ale i całego świata.  Nic więc dziwnego, że aż 60%  tej produkcji trafia za granicę i zaczynamy z jej jakości  słynąć.
To nie są jedyne efekty wsparcia udzielanego sektorowi rybackiemu przez ARiMR dzięki możliwości korzystania ze środków unijnych. Za ich sprawą ogromny postęp widać też w rybactwie śródlądowym.

Unijne wsparcie pozwoliło na stworzenie lub znaczące rozbudowanie 444 gospodarstw rybackich oraz utrzymanie 550 gospodarstw hodujących ryby tradycyjnymi metodami, które wspomagają ochronę i a nawet poprawę stanu środowiska naturalnego. Ogromne sukcesy odnoszą też nasi naukowcy zajmujący się szukaniem nowych rozwiązań w połowach czy hodowli ryb, którzy również wykorzystują  wsparcie z ARiMR przeznaczone dla rybactwa.

Czytaj także:
Mniej wypadków i chorób wśród rolników
ARiMR doceniona za innowacyjność w informatyce!
Jakie są możliwości pozyskania wsparcia z budżetu państwa na zakup ziemi?

Warto też odnotować, że z budżetu Wspólnej Polityki Rybołówstwa UE sfinansowano ok. 140 kampanii informacyjnych i promocyjnych, co z pewnością wpłynęło na wzrost spożycia ryb i produktów rybnych przez Polaków, którzy wreszcie docenili ich walory smakowe i zdrowotne.

Przed nami kolejny Program Operacyjny "Rybactwo i morze na lata 2014-2020". W skali całej Unii Europejskiej na jego realizację przeznaczono 6,5 mld. euro. Ile z tej kwoty dostanie Polska, jeszcze  w Brukseli  nie zdecydowano. Możemy natomiast zapewnić, że ARiMR przyznane nam środki postara się rozdzielić równie sprawnie jak te przyznane nam wcześniej.

Źródło: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here