Susza rolnicza w 14 województwach. Jest pierwszy raport IUNG

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa poinformował w swoim pierwszym tegorocznym raporcie, że susza rolnicza dotknęła 14 województw. Braki wody odczuwalne są szczególnie w przypadku zbóż jarych i ozimych, truskawek oraz krzewów owocowych.

Susza rolnicza w 14 województwach. Jest pierwszy raport IUNG. Fot. IUNG

W pierwszym okresie raportowania tj. od 21 marca do 20 maja 2024 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla kraju, na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna, wynosiła -92 mm – czytamy w komunikacie IUNG.

Według najnowszego raportu największe niedobory wody notowano na terenach Niziny Śląskiej od -150 do -169 mm oraz na obszarze Wyżyny Lubelskiej i Małopolskiej (we wschodniej części) a także we wschodniej części Niziny Wielkopolskiej od -120 do -149 mm. W północnych oraz w południowych obszarach kraju niedobory wody były najmniejsze od -50 do -59 mm. Na pozostałym obszarze Polski niedobory wody wynosiły -60 do -119 mm.

„W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w pierwszym okresie raportowania stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski, powodujące straty w plonach monitorowanych upraw przynajmniej o 20% w stosunku do plonów uzyskanych w przeciętnych wieloletnich warunkach pogodowych– informuje IUNG.

Susza rolnicza występowała na terenie województw:

1Lubelskiego
2.Łódzkiego
3.Dolnośląskiego
4.Wielkopolskiego
5.Świętokrzyskiego
6.Opolskiego
7.Lubuskiego
8.Mazowieckiego
9.Kujawsko-pomorskiego
10.Podkarpackiego
11.Śląskiego
12.Zachodniopomorskiego
13.Warmińsko-mazurskiego
14.Podlaskiego

Susza występowała w czterech uprawach:

  1. Zbóż jarych,
  2. Zbóż ozimych,
  3. Truskawek,
  4. Krzewów owocowych.

W jakich uprawach największa susza?

Największy zasięg susza rolnicza miała w uprawach zbóż jarych, obejmując 1025 gmin, co stanowi ponad 41% wszystkich gmin w Polsce. Susza dotknęła około 8% gruntów ornych w kraju.

W przypadku truskawek, susza wystąpiła w 684 gminach, czyli 27% wszystkich gmin, głównie w województwach lubelskim, dolnośląskim, wielkopolskim i łódzkim.

MK/AgroNews

Małgorzata Kulma
Małgorzata Kulmahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: m.kulma@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zwyrodnialec strzelał z wiatrówki do kotów! Grozi mu więzienie

Wschowscy kryminalni zatrzymali 72-latka, który w jednej z miejscowości w powiecie wschowskim strzelał do kotów. Mężczyzna usłyszał dwa zarzuty z ustawy o ochronie zwierząt....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics