Światowy Dzień Żywności – coraz większe szanse na dobroczynną rewolucję w Polsce

16 października 2013 r., gdy na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Żywności, w Polsce  ruszają pierwsze dostawy produktów spożywczych podarowanych Bankom Żywności przez sieć Tesco. Są to pełnowartościowe artykuły, które mogły trafić do utylizacji, jednak sieć handlowa Tesco wybrała dobroczynność. Jest to dowód na to, że dzięki znowelizowanej ustawie o podatku od towarów i usług. każdy przedsiębiorca może przekazać darowiznę żywnościową. Wystarczą dobre chęci i solidny partner – taki jak Banki Żywności.

 

\"\"

 

 

Dzisiaj udowadniamy, że dzięki zaangażowaniu i wspólnym chęciom produkty, które do tej pory trafiały do utylizacji, mogą wesprzeć osoby potrzebujące.

Nowelizacja prawa może być rewolucją

Od 1 października 2013 wszyscy przedsiębiorcy mogą przekazywać żywność na cele charytatywne bez płacenia podatku. Zmiana prawa weszła w życie za sprawą nowelizacji Ustawy z dnia 11 marca 2004 r.  o podatku od towarów i usług (Ustawa z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw).

– Jest to historyczna chwila. Możemy mówić nawet o rewolucji. Dokona się ona jednak, jeśli handlowcy podejmą konkretne działania. Banki Żywności liczą, że przedsiębiorcy opowiedzą się po stronie odpowiedzialnego zarządzania żywnością i pomocy potrzebującym. Handlowcy nadal mają wybór między utylizacją żywności a przekazaniem jej na cele charytatywne. My zachęcamy do przekazywania produktów Bankom Żywności! Każdy kto, to zrobi może mieć pewność, że żywność trafi do osób potrzebujących. Już dziś chcemy podziękować sieci handlowej Tesco, która wybrała dobroczynność! Mamy nadzieje, że co tydzień będziemy zwoływać konferencje prasowe o ogłaszać rozpoczęcie współpracy z kolejnymi firmami społecznie odpowiedzialnymi – podkreśla Marek Borowski Prezes Federacji Polskich Banków Żywności.

Czytaj także:
Jakie są tendencje na rynku mięsnym? Sprawdź!

Ubój zwierząt według szczególnych metod wymaganych przez obrzędy religijne
Krajowe ceny prosiąt

Światowy Dzień Żywności na świecie – pierwsze dostawy żywności ze sklepów w Polsce

16 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Żywności ustanowiony w 1979 r. przez FAO  (Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa). Jego celem jest pogłębianie świadomości społecznej na temat globalnych problemów żywnościowych oraz wzmocnienie poczucia solidarności w walce z głodem i ubóstwem, którą można podjąć na lokalnym gruncie. W tym roku w Polsce, obchody tego dnia mają wyjątkowy wymiar. Ruszają pierwsze dostawy żywności podarowane Bankom Żywności przez sieć handlową Tesco. 16 X 2013 r. sieć Tesco podarowała ponad tonę produktów (1,5t.) Bankowi Żywności SOS w Warszawie, m.in. warzywa, owoce i artykuły spożywcze sypkie. 

Czesław Grzesiak, Wiceprezes Zarządu Tesco Polska: – W Tesco wierzymy, że żaden produkt żywnościowy nie powinien się zmarnować. Szacunek wobec żywności jest integralną częścią strategii marki Tesco i polityki społecznej odpowiedzialności firmy, zarówno na poziomie globalnym, jak  i lokalnym. Poprzez nawiązanie strategicznego partnerstwa z Federacją Polskich Banków Żywności, żywność ze sklepów Tesco w Polsce będzie trafiać do najbardziej potrzebujących. Proces przekazywania żywności wymaga od sieci dużego zaangażowania, a każdy jego etap musi być zgodny  z polityką jakości Tesco. Cieszymy się, że wspólnie z Federacją Polskich Banków Żywności Tesco – jako pierwsza sieć handlowa w Polsce – wypracowuje efektywne rozwiązania na tym polu. Bycie liderem zobowiązuje, dlatego przekazywanie żywności będzie wspierać szereg inicjatyw skierowanych do naszych partnerów biznesowych, w tym dostawców oraz klientów sieci.

Wysoka jakość pomocy dostarczanej przez Banki Żywności

Federacja Polskich Banków Żywności i zrzeszone w niej Banki Żywności są organizacjami pozarządowymi wyspecjalizowanymi w pozyskiwaniu, transportowaniu i dystrybucji produktów żywnościowych. Sprawna współpraca z darczyńcami żywności jest podstawą profesjonalnej pomocy udzielanej przez Banki Żywności. Banki Żywności są w stanie przyjąć i rozdysponować każdy asortyment, nawet z bardzo krótkim  terminem przydatności do spożycia, w tym produkty świeże i mrożonki, zachowując łańcuch chłodniczy i spełniając wszystkie kryteria bezpieczeństwa (system HACCP, stały nadzór sanepidu). Banki Żywności zapewniają pełną sprawozdawczość dot. dystrybucji darowizny.

– Jakość pomocy musi być wysoka ze względu na godność osób, którym pomagamy.  Banki żywności znają środowiska potrzebujących w swoim regionie, województwie. Codziennie dostarczają im pomocy.  Producent, który chce przekazać żywność na cele charytatywne, nie musi się martwić o znalezienie organizacji, która szybko odbierze produkty. 30 Banków Żywności zrzeszonych w Federacji dostarcza pomoc żywnościowa do 3 600 organizacji. – przekonuje Marek Borowski.   

Potrzeby na pomoc żywnościową są bardzo duże  

W Polsce niezmienny od 2011r. pozostaje procent osób żyjących poniżej granicy skrajnego ubóstwa – 6/7%. (GUS 2013). Granica ubóstwa skrajnego  wynosi 519 zł dla gospodarstw 1-osobowych oraz 1401 zł  w gospodarstwach wieloosobowych (4 osobowe – 2 osoby dorosłe i 2 dzieci do lat 14 lat). W kraju mamy  2,5 miliona osób, które muszą przeżyć za jeszcze mniejsze kwoty.

Tymczasem w Polsce marnuje się nawet 300 – 600  tysięcy ton żywności rocznie – podaje Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. 


Przekazywanie nadwyżek żywności potrzebującym powinno być  priorytetem w zarządzaniu żywnością

Dopiero jeśli żywność nie spełnia wymogów przekazania jej do konsumpcji, należy  rozważyć opcje przetwarzania, które będą miały najmniejszy wpływ na środowisko naturalne tj. kolejno wykorzystanie przez branżę przemysłową, jako materiał z odzysku, kompostowanie (wykorzystanie, jako nawóz) lub, kolejno przetworzenie na energię.  Ostatnim elementem zarządzania odpadami żywnościowymi jest ich składowanie na wysypiskach.

Źródło: Federacja Polskich Banków Żywności
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,170FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,359ObserwującyObserwuj
5,450SubskrybującySubskrybuj

Siewnik wkręcił dłoń kobiety

Do nieszczęśliwego wypadku doszło na polu w Olszownicy, gm. Baćkowice. Podczas zasiewów zbóż siewnik wciągnął rękę kobiecie. "Po przybyciu na miejsce zdarzenia jednostek ochrony przeciwpożarowej ...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE