W ostatnich kwartałach ceny produktów mlecznych kształtowały się w łagodnym trendzie wzrostowym. W konsekwencji ceny wszystkich głównych produktów mlecznych powróciły już do poziomów sprzed pandemii.
Najsilniejszy wzrost cen w porównaniu do lutego ub.r. odnotowano w przypadku serwatki (+18,4%). Wyraźnie wyższe niż przed wybuchem pandemii są także ceny masła (+11,6%) oraz pełnego mleka w proszku (8,8%).
Nieznacznie powyższej poziomów z lutego ub.r. kształtują się ceny serów (średnio o 4,4%) oraz odtłuszczonego mleka w proszku (+1,7%). W konsekwencji różnica pomiędzy cenami tłuszczu mlecznego i białka odzwierciedlana poprzez różnicę pomiędzy cenami masła i odtłuszczonego mleka w proszku w ostatnich miesiącach nieznacznie zwiększyła się, choć nadal kształtuje się na poziomach zbliżonych do średniej wieloletniej.
Kontynuacja wzrostu produkcji mleka wśród kluczowych eksporterów
W ostatnich kwartałach można zaobserwować łagodny wzrost produkcji mleka wśród głównych światowych eksporterów produktów mlecznych (UE, Nowa Zelandia, USA, Australia i Argentyna). W I kw. br. zagregowana produkcja mleka wśród głównych eksporterów zwiększyła się o 0,2% r/r wobec wzrostu o 1,5% w IV kw. 2020
r. Warto jednak zauważyć, że wyraźne obniżenie dynamiki produkcji mleka pomiędzy IV kw. a I kw. wynikało z efektów wysokiej bazy sprzed roku związanych z rokiem przestępnym. Po uwzględnieniu różnicy w liczbie dni szacujemy, że produkcja mleka wśród największych eksporterów wzrosła o ok. 1,3% r/r. Głównym źródłem wzrostu produkcji mleka wśród największych światowych eksporterów produktów mlecznych były wyższe dostawy w USA oraz w Nowej Zelandii, gdzie końcówka sezonu przyniosła wyraźne zwiększenie skupu.
Utrzymuje się silny popyt na produkty mleczne ze strony Chin
Utrzymuje się silny popyt na produkty mleczne ze strony Azji Południowo–Wschodniej, w szczególności Chin, którym udało się szybko zwalczyć epidemię i zminimalizować jej ekonomiczne skutki. Istotnym źródłem chińskiego popytu na produkty mleczne jest wyraźny wzrost zapotrzebowania na serwatkę wraz z postępującą odbudową tamtejszego sektora trzody chlewnej.
Światowy rynek mleka wszedł we wzrostową fazę cyklu
Eksperci uważają, że światowy rynek mleka wszedł we wzrostową fazę cyklu. Oczekuje się, że w II poł. br. dojdzie do dalszego zwiększenia światowego popytu na produkty mleczne, czemu sprzyjać będzie poprawa sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych oraz stopniowe ożywienie aktywności w kanale HoReCa wraz z wygasaniem pandemii. W warunkach ograniczeń podażowych będzie oddziaływało to w kierunku wzrostu cen produktów mlecznych oraz cen skupu mleka.
Najbliższe kwartały przyniosą wzrost cen skupu mleka
Uwzględniając sytuację popytowo–podażową na światowym rynku mleka, prognozuje się, że na koniec 2021 r. cena skupu mleka w Polsce wyniesie ok. 160 zł/hl, a na koniec 2022 r. ok. 145 zł/hl. Lokalnie czynnikiem sprzyjającym wzrostowi cen skupu będzie również zaostrzająca się rywalizacja o surowiec pomiędzy mleczarniami. Głównymi czynnikami ryzyka dla naszego scenariusza są tempo wygasania pandemii i kształtowanie się warunków agrometeorologicznych wśród kluczowych eksporterów produktów mlecznych.
Źródło: Credit Agricole