Święto Czynu Chłopskiego

Sierpień 1920 r. należy do jednych z najważniejszych dat w naszej historii. W tym czasie do zwycięstwa nad bolszewickim najeźdźcą przyczynili się polscy chłopi, którzy na wezwanie Wincentego Witosa stawili czoła armii Lenina.

Święto Czynu Chłopskiego
Święto Czynu Chłopskiego foto: PSL

Chłopi także zatrzymali bolszewicką nawałnicę

Bitwa Warszawska 1920 r. to w zgodnej opinii historyków jedna z najważniejszych bitew w historii świata. W ciągu kilku sierpniowych dni Polacy zatrzymali pochód Armii Czerwonej na Europę. To wielkie zwycięstwo znane jest jako „Cud nad Wisłą”. Do heroicznej wiktorii nad armią Lenina przyczynili się polscy chłopi. W szeregach Wojska Polskiego stanęło ich ponad 100 tysięcy. Wszyscy odpowiedzieli zgodnie na apel Wincentego Witosa o mobilizację w walce z bolszewickim najeźdźcą. Wspólnie zatrzymali nieprzyjacielską nawałnicę. Wielu z nich okupiło zwycięstwo ofiarą krwi.

15 sierpnia Świętem Czynu Chłopskiego

O wielkiej roli polskich chłopów i ich liderze w sierpniowym zwycięstwie szybko zapomniano. Walnie przyczyniały się do tego sanacyjne władze. Zasługi zręcznie próbowano przypisać Józefowi Piłsudskiemu. Ludowcy postanowili walczyć z tym kłamstwem. W tym celu ustano 15 sierpnia Świętem Czynu Chłopskiego.

Uroczysty dzień jest hołdem dla ofiary krwi polskich chłopów w walce o wolność naszego kraju. Wybór daty nie był przypadkowy. Jest to dzień święta Matki Boskiej Zielnej, najbliższej mieszkańcom wsi. Pod jej wstawiennictwo powierzają bowiem owoce swojej pracy. Co roku przynoszą do poświęcenia plony: owoce, zboża i warzywa.

Odkłamywanie historii

Święto Czynu Chłopskiego podkreśla rolę chłopów w walce o Polskę. Dzisiaj również pochylamy głowy nad wydarzeniami 1920 r. Pomni historii i tradycji Ruchu Ludowego. Podobnie jak w latach władzy sanacji, tak i teraz musimy stawić czoła zakłamywaniu historii. W nas dalej bije serce Ruchu Ludowego!

Źródło: PSL

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dramat na polu. Rozrzutnik wciągnął rolnika

Policjanci z Lubartowa wyjaśniają przyczyny i okoliczności nieszczęśliwego wypadku, do którego doszło wczoraj w gminie Ostrówek. Podczas prac z użyciem rozrzutnika rolniczego śmierć poniósł...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,953ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE