System zbiórki opakowań PSOR. Sołectwo Uciechów wzorem dla innych

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin przyznało specjalną nagrodę sołectwu Uciechów za odpowiedzialne gospodarowanie opakowaniami po środkach ochrony roślin.

We współczesnym świecie właściwe gospodarowanie odpadami odgrywa coraz ważniejszą rolę. Uczymy się odpowiednio segregować i powtórnie przetwarzać – wszystko z myślą o środowisku. Ważną rolę w edukacji lokalnych społeczności odgrywają sołtysi. Są niekwestionowanymi liderami, wspierającymi mieszkańców we wszystkich codziennych wyzwaniach. To właśnie oni pomagają w kreowaniu odpowiednich wzorców, zachęcając mieszkańców m.in. do odpowiedzialnej utylizacji opakowań po środkach ochrony roślin.

Dlatego też Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin, partner konkursu „Sołtys Roku 2018” organizowanego przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów i „Gazetę Sołecką”, postanowiło nagrodzić jednego z najbardziej aktywnych sołtysów. Nagrodę specjalną, za wyróżniającą się wysoką zbiórkę opakowań po środkach ochrony roślin na specjalnej gali w Senacie RP odebrała Pani Elżbieta Filipek, sołtys Uciechów z gminy Dzierżoniów.

W ciągu 15 lat w ramach Systemu Zbiórki PSOR  zebraliśmy z polskiej wsi ponad 19 tys. ton opakowań po zużytych środkach ochrony roślin. Naszą akcję od lat wspierają gminy i sołectwa w całej Polsce. Właśnie dzięki aktywnej postawie sołtysów oraz edukacji rolników na temat postępowania z opakowaniami po środkach ochrony roślin, zbiórka co roku rośnie. Dziękujemy wszystkim sołtysom oraz rolnikom za zaangażowanie w akcję, tylko wspólnie możemy dbać o nasze środowisko – powiedziała Aleksandra Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochron Roślin.

System PSOR

W 2018 roku w ramach Systemu Zbiórki PSOR zostało zebrane 56% masy opakowań wprowadzonych na rynek, czyli łącznie 1 732 tony opakowań.  64% z tej masy została poddana recyklingowi, a 28% odzyskowi energetycznemu.

Zgodnie z Systemem Zbiórki PSOR użytkownik środków ochrony roślin może oddać swoje opakowania do sklepów zajmujących się sprzedażą środków ochrony roślin. Prowadzący takie sklepy nie mogą odmówić ich przyjęcia, o ile opakowanie jest czyste i trzykrotnie przepłukane. Następnie opakowania te są zbierane i zagospodarowywane zgodnie z obowiązującym prawem. Więcej o Systemie Zbiórki PSOR na: www.systempsor.pl

Redakcja AgroNews, fot. PSOR

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uwaga! Pierwsze ognisko choroby niebieskiego języka w Polsce

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wołowie informuje, że w dniu 19 listopada 2024 r. na podstawie wyników badań otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, stwierdzono wystąpienie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics