Żywność wycofana z rynku? Można się ubezpieczyć od takiego ryzyka!

18 czerwca w warszawskim hotelu InterContinental specjaliści Generali opowiadali o tym, w jaki sposób ubezpieczenie CPI (contaminated product insurance) zabezpiecza producentów żywności przed ryzykami związanymi z zanieczyszczeniem ich wyrobów i wynikającym z tego możliwym kryzysem wizerunkowym.

Generali, ubezpieczenia, Andrea Simoncelli, ubezpieczenie dla producentów żywności

 Polski przemysł rozwija się w niesamowitym tempie. Dotyczy to niemal każdej branży, w tym także branży spożywczej. Jestem dumny, że to zespół Generali skonstruował produkt ubezpieczeniowy, który w tak szerokim stopniu odpowiada na potrzeby producentów żywności – mówił podczas otwarcia konferencji Andrea Simoncelli, Prezes Zarządu spółek Generali Polska.

Generali dołącza do wąskiego grona ubezpieczycieli, którzy zareagowali na potrzebę rozszerzenia standardowej oferty kierowanej do szczególnie narażonej na często zmieniające się przepisy prawa branży spożywczej.

– Nie tylko nowe regulacje mogą skutecznie wyeliminować ze sklepowych półek konkretne produkty. W grę wchodzi też zanieczyszczenie wyrobów ciałami obcymi (np. metalem lub plastikiem) czy niepoinformowanie o alergenach. Przedstawiciele branży żywności podlegają także groźbie szantażu i donosów do mediów ze strony konkurencji lub osób niezgadzających się z polityką, misją i wizją firmy. Wycofanie produktów z rynku wiąże się z wymiernymi stratami finansowymi. Podobnie jest w przypadku, gdy zniszczona zostaje reputacja marki. Oprócz doraźnych kosztów  wynikających z akcji wycofania, firma musi się liczyć z dalszymi spadkami sprzedaży, które wynikają ze strachu konsumentów i niższego popytu na jej produkty. Dlatego w Generali rozszerzamy ofertę ubezpieczeń, z których standardowo korzysta branża spożywcza – OC w związku z prowadzoną działalnością i posiadanym mieniem, OC za szkody środowiskowe czy OC pracodawcy dla kosztów wycofania produktu z rynku – mówi Marcin Gołąb, Zastępca Dyrektora Działu Ubezpieczeń Odpowiedzialności Cywilnej.

 Assistance reputacyjny

Nowatorski jest zestaw dodatkowych usług, które wchodzą w skład ubezpieczenia CPI. Z jednej strony zapewnia ono ochronę ubezpieczeniową w zakresie wycofania zanieczyszczonego produktu z rynku, a z drugiej oferuje możliwe wsparcie specjalistów ds. zarządzania kryzysowego, prawników i agencji PR-owej. Ich zadaniem jest kompleksowe wsparcie w zarządzaniu kryzysem reputacyjnym, przede wszystkim w sferze prawnej i PR-owej.

W ramach polisy CPI klienci mają do dyspozycji profesjonalnego doradcę ds. zarządzania wycofaniem produktu z rynku. Generali współpracuje z międzynarodową firmą RQA Group, która udziela wsparcia przy ocenie sytuacji i w razie konieczności pomaga w faktycznym wycofywaniu wyrobów ze sklepów.

Rolą kolejnego partnera, kancelarii prawniczej WKB, która działa także w porozumieniu z wyselekcjonowanymi z agencjami PR, jest zapewnienie tzw. assistance reputacyjnego. W praktyce oznacza to wykorzystanie narzędzi prawnych, które uchronią ubezpieczonego przed rozpowszechnianiem na jego temat nieprawdziwych informacji i naruszaniem jego renomy w mediach i social mediach. Zakres działań obejmuje nie tylko Polskę. W przypadku kryzysów wykraczających poza granice kraju prawnicy WKB korzystają z pomocy sieci zagranicznych kancelarii partnerskich.

Dogłębna ocena ryzyka

Generali, m.in. w ubezpieczeniu CPI, prezentuje nowatorskie podejście do oceny ryzyka. Kluczowe jest bezpośrednie spotkanie z klientem, a nie opieranie oceny jedynie na formularzach. Jak podkreślają przedstawiciele Generali, nie jest to audyt, ale próba zrozumienia ubezpieczanego biznesu i wewnętrznych procedur organizacji.

Często okazuje się, że standardowe certyfikaty nie oddają faktycznego zaangażowania zarządu, dbałości o procedury czy kompetencji osób odpowiedzialnych za kontrolę jakości. Takie obserwacje znacząco wpływają na ostateczną ocenę ryzyka.

Często uzupełnione formularze nie dają nam pełnego obrazu sytuacji, w jakiej znajduje się firma. Standardowe certyfikaty są wymogiem rynku, ale w ocenie ryzyka pomaga bezpośrednie spotkanie z klientem. Niejednokrotnie poznawaliśmy podczas nich stopień zaangażowania zarządu, dbałość o standardy i procedury oraz kompetencje osób odpowiedzialnych za kontrolę jakości. Często okazywało się, że obraz firmy wyłaniający się z formularzy jest zupełnie inny od tego, który widzimy na żywo, co w oczywisty sposób wpływa na ostateczną ocenę ryzyka – komentuje Bartłomiej Mateńka, Dyrektor Departamentu Inżynierów Oceny Ryzyka.

GRUPA GENERALI

Generali Polska jest ważną grupą ubezpieczeniową w Polsce oraz częścią Grupy Generali – niezależnej, włoskiej Grupy, o silnej pozycji międzynarodowej. Założona w 1831 roku, Grupa Generali znajduje się wśród wiodących na świecie ubezpieczycieli i działa w 50 krajach, z przypisem składki przekraczającym 67 miliardów euro w 2018 roku. Z niemal 71 000 pracowników na świecie i 57 milionami klientów, Grupa zajmuje wiodącą pozycję w Zachodniej Europie i jej obecność coraz bardziej liczy się w Europie Centralnej i Wschodniej oraz w Azji. Generali działa w Polsce od 1998 roku. Oferuje ubezpieczenia majątkowe i osobowe klientom indywidualnym oraz korporacyjnym, a także ubezpieczenia na życie, prowadzi także działalność w segmencie funduszy emerytalnych.

W Austrii, Europie Centralnej i Wschodniej oraz w Rosji Grupa prowadzi działalność poprzez jej Biuro Regionalne Austria, CEE i Rosja z siedzibą w Pradze, będąc w 12 krajach jednym z trzech wiodących ubezpieczycieli w regionie.

Redakcja AgroNews

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,876ObserwującyObserwuj
5,390SubskrybującySubskrybuj

Lewica proponuje 1 mld zł rocznie na dopłaty do ubezpieczeń upraw i zwierząt

Lewica przygotowała projekt nowelizacji ustawy, w której proponuje aby co roku na dopłaty do ubezpieczeń upraw i zwierząt przeznaczano 1 mld zł. Rolnictwo, a szczególnie...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE