Sytuacja branży mięsnej w Polsce: ceny nawozów, wojna i choroby zakaźne

Sekretarz Stanu Lech Kołakowski wziął udział w konferencji Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego UPEMI. Wiceminister omówił sytuację branży mięsnej w Polsce w kontekście obecnych trudności związanych z chorobami zakaźnymi, wojną na Wschodzie i wysokimi cenami nawozów.

Sytuacja branży mięsnej w Polsce: ceny nawozów, wojna i choroby zakaźne
Sytuacja branży mięsnej w Polsce: ceny nawozów, wojna i choroby zakaźne

Wiceminister Lech Kołakowski podkreślił, że rolą rządu, a zwłaszcza naszego resortu, jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego w Polsce w obliczu obecnej, trudnej sytuacji spowodowanej wojną i podwyżkami cen. Sekretarz stanu zauważył, że dzisiejsze trudności mają wpływ na gospodarkę na całym świecie.

W wyniku kryzysu na Wschodzie nastąpiło zachwianie równowagi na giełdach i rynkach światowych. Żywność z państw objętych kryzysem stanowiła wcześniej około 30–40 procent, więc wiele państw odczuwa jej brak.

Bezpieczeństwo żywnościowe

Sekretarz stanu podkreślił jednocześnie, że choć i my borykamy się z problemem wysokich cen, to mamy zapewnione bezpieczeństwo zarówno żywnościowe, jak i nawozowe.

Nawet bogate państwa, jak Dubaj, borykają się obecnie z deficytem produktów spożywczych i zwracają się po nie do zielonej Europy, zwłaszcza do obfitującej w żywność Polski – zauważył wiceminister Kołakowski.

Pozycja Polski jako producenta mięsa

Wiceminister dodał, że polskie mięso odgrywa bardzo ważną rolę w wyżywieniu nie tylko Polski, ale i wielu innych państw, do których je eksportujemy.

Powróciliśmy na pozycję europejskiego lidera w produkcji drobiu. Drób jest naszą wizytówką – powiedział wiceminister.

Dodał, że również polska wołowina jest hitem eksportowym.

– Polskie mięso jest wyjątkowo smaczne, co zawdzięczamy naszej szerokości ekologicznej i metodom chowu – zaznaczył sekretarz stanu.

Wsparcie rynku wieprzowiny

Wiceminister Kołakowski, mówiąc o obecnej, trudnej sytuacji branży trzody chlewnej, spowodowanej ASF oraz zawirowaniami cenowymi, zapowiedział wprowadzenie mechanizmu naprawczego.

– Rolą państwa jest pomoc w odbudowie pogłowia trzody chlewnej. Wkrótce zostanie powołany zespół, złożony z ekspertów z resortu oraz instytucji i przedstawicieli branży mięsnej. Planujemy pracować nad programem, najprawdopodobniej powstanie specustawa – zapowiedział wiceminister Kołakowski.

Wiceminister wyraził ubolewanie, że sieci handlowe w zbyt małym stopniu korzystają z polskiego rynku mięsa, umieszczając na półkach sklepów to importowane. Sekretarz stanu podkreślił, jak ważne jest wybieranie polskich produktów, także polskiego mięsa – kupując je, wzmacniamy polską gospodarkę i przyczyniamy się do budowy silnej pozycji polskiego rolnictwa.

Sekretarz stanu podkreślił rolę Głównego Inspektoratu Weterynarii (GIW) w uporaniu się z problemem ASF. To dzięki działaniom GIW dla edukacji i stosowania zasad bioasekuracji od grudnia 2021 r. nie zanotowaliśmy ani jednego przypadku ASF wśród trzody chlewnej.

Importowane, tanie mięso wieprzowe zalewa unijny rynek

Obecny na konferencji Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk zaznaczył, że wysoki poziom współpracy GIW z rolnikami jest możliwy dzięki wsparciu, które GIW otrzymał od MRiRW – finansowemu i w postaci 915 nowych etatów.

Źródło: MRiRW

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Wysokie koszty produkcji uderzają w producentów pieczarek

Uprawa pieczarek obecnie szczególnie mocno odczuwa rosnącą presję kosztów. Co prawda, poprawiła się sytuacja po kryzysie związanym z pandemią, ale rosnące koszty produkcji i...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
3,940ObserwującyObserwuj
4,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE