W powiecie Kaliskim w Wielkopolsce na plantacjach buraka cukrowego stwierdzono żerowanie chrząszczy Szarka komośnika. Dotychczas szkodnik ten występował jedynie na rejonie plantacyjnym cukrowni Glinojeck.
Szarek komośnik jest szkodnikiem buraka cukrowego we wczesnych fazach rozwojowych. Chrząszcze wyżerają szerokie zatoki w liścieniach lub doszczętnie je zgryzają. Silnie uszkodzone rośliny zamierają. Osobniki dorosłe występują zwykle najliczniej na obrzeżach plantacji zwłaszcza w sąsiedztwie zeszłorocznych buraczysk. Chrząszcze są aktywne przez całą dobę, zaniepokojone zastygają w bezruchu.
Szarek komośnik może doprowadzić do całkowitego zniszczenia roślin
Chrząszcze średniej wielkości około 11-14 mm. Ciało czarne pokryte łuseczkami w odcieniach szarości z czarnymi plamami pozbawionymi łusek tworzącymi przepaskę w postaci litery V. Głowa wyciągnięta w szeroki ryjek. Próg szkodliwości to 1 chrząszcz na 10 m2 plantacji.
„Bardzo prosimy o lustracje plantacji, ponieważ szkodnik może doprowadzić do całkowitego zniszczenia roślin. Zabiegi zwalczające prosimy wykonywać z dodatkiem adiuwantów dedykowanych do insektycydów w celu zwiększenia skuteczności zabiegu. Wykaz insektycydów do zwalczania szkodników dostępny jest w tabeli na naszej stronie: www.liz.pl” – apeluje Pfeifer & Langen Polska S.A.
Źródło: LIZ