Szczepionki dla bydła opłaci Skarb Państwa? KRIR apeluje o pomoc dla gospodarstw

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych chce aby Skarb Państwa w całości sfinansował program szczepień profilaktycznych dla bydła. Chodzi o szczepionki na wirusową biegunkę bydła oraz choroby błon śluzowych.

Szczepionki dla bydła opłaci Skarb Państwa? KRIR apeluje o pomoc dla gospodarstw rolnych

Szczepionki dla bydła to  ogromny koszt i znaczne obciążenie finansowe dla gospodarstw rolnych

20 marca 2023 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka o stworzenie programu szczepień na IBR oraz BVD, który zostałby w całości finansowany przez Skarb Państwa. W obecnych warunkach produkcji zwierzęcej, szczepienie na w/w choroby stanowi ogromny koszt i znaczne obciążenie finansowe dla gospodarstw rolnych. Jednocześnie brak szczepień powoduje zakłócenia cyklu produkcyjnego i powoduje straty, co niewątpliwie wpływa na efektywność gospodarstw.

Potrzebny program profilaktyczny, za który zapłaci Państwo

Profilaktyka wirusowej biegunki bydła oraz choroby błon śluzowych jest niezwykle ważna i kosztowna. Są to choroby, które niosą ze sobą szereg zagrożeń, w tym spadek mleczności, masy ciała, antybiotykoterapię, gorączkę, a także konieczność brakowania sztuk dorosłych i wysoka śmiertelność cieląt. Dlatego też zwalczanie chorób musi być częścią planu systematycznej kontroli stada sporządzonego wraz z lekarzem weterynarii, na podstawie monitoringu mleka i próbek krwi.

„Jednocześnie chcielibyśmy zaznaczyć, że zwalczanie chorób wirusowych takich jak BVD i IBR jest kluczowe dla utrzymania stabilnej ekonomiki produkcji bydła. Dobrowolność zwalczania tych chorób będzie prowadzić do niskiej skuteczności, a stres zwierząt ma niekorzystny wpływ na możliwość reaktywacji wirusa i jego wydalanie, zwiększając ryzyko zakażeń w stadzie. Zakażone bydło po wyzdrowieniu może rozwinąć pod wpływem stresu bezobjawowe zakażenie utajone” – czytamy w piśmie KRIR.

Nowa ustawa IRZ – obowiązki właścicieli i posiadaczy koniowatych – w skrócie

Dlatego też, wnioskuje się o podjęcie działań zmierzających do stworzenia programu szczepień na BVD/MD i IBR/IPV finansowanego w całości przez Skarb Państwa.

Źródło: KRIR

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uwaga! Pierwsze ognisko choroby niebieskiego języka w Polsce

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wołowie informuje, że w dniu 19 listopada 2024 r. na podstawie wyników badań otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, stwierdzono wystąpienie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics