Szkodniki i choroby w natarciu. Aktualny stan upraw

Wiosna w pełni. Jaki jest stan upraw zbóż i rzepaku?

stan upraw

Stan upraw rzepaku

W dalszym ciągu możemy spodziewać się nalotu szkodników łuszczynowych na plantacje rzepaków, w tym w zwiększonej ilości chowacza czterozębnego niż chowacza brukwiaczka, którego czas raczej minął.

– Proszę pamiętać, że mimo tego, że rano mamy lód w żółtych naczyniach, to w godzinach około południowych szkodniki te nalatują na plantacje. Do tego proszę zwrócić uwagę na naloty i szkodliwość słodyszka rzepakowego – zwracają uwagę doradcy Procam.

Nadal występuje zagrożenie szarą pleśnią na rzepaku.

– Przy sprzyjającej pogodzie, a szczególnie dużej temperaturze i odpowiedniej wilgoci, należy zwracać uwagę na porażenie starych liści przez suchą zgniliznę kapustnych – radzą eksperci.

Choroby i szkodniki w zbożach

Jeśli zaś chodzi o zboża, to w przypadku wcześnie sianych i o dużym zagęszczeniu należy zwrócić uwagę na wiosenne porażenia przez mączniaka prawdziwego zbóż i trawseptoriozę liści oraz najbardziej niepokoi, dość duże porażenie przez rdzę brunatną.

– To porażenie w tej fazie, może być przyczynkiem dużych infekcji w tym sezonie i potrzeby silnej ochrony od tego patogena – wyjaśniają doradcy Procam.

Przypominają, że nadal warto zwracać uwagę na identyfikację pałecznicy zbóż i traw, jak i na plantacje, gdzie występuje pleśń śniegowa.

– W takich przypadkach pamiętajmy o ponad standardowym wzmacnianiu takich upraw – radzą eksperci.

W zbożach od parunastu dni mamy dość intensywne wyloty na plantacje zbóż skrzypionki zbożowej, do tego dość duże szkody wyrządzane na jęczmionach są przez pchełki ziemne.

Niskie temperatury w wydłużonym czasie spowodowały zwiększoną szkodliwość żerujących larw ploniarki zbożówki zarówno w oziminach, jak i jarych zbożach.

– Poza szczególnym zwróceniu uwagi na choroby jak i szkodniki, warto spojrzeć na problemy fizjologiczne, szczególnie rzepaku, związane z dużą amplitudą temperatury dnia do nocy od 15 do -5oC. Wywołuje to duży dyskomfort fizjologiczny dla roślin w obiegu wody w roślinach uprawnych (edemy), a także możliwość fitotoksyczności roślin podczas oprysków, także zbóż – radzi Procam.

Zarówno w zbożach, jak i rzepaku nadchodzi czas czas na skracanie.

Redakcja AgroNews, na podst. PROCAM, fot. PROCAM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here