Szkodniki i choroby w natarciu. Aktualny stan upraw

Wiosna w pełni. Jaki jest stan upraw zbóż i rzepaku?

stan upraw

Stan upraw rzepaku

W dalszym ciągu możemy spodziewać się nalotu szkodników łuszczynowych na plantacje rzepaków, w tym w zwiększonej ilości chowacza czterozębnego niż chowacza brukwiaczka, którego czas raczej minął.

– Proszę pamiętać, że mimo tego, że rano mamy lód w żółtych naczyniach, to w godzinach około południowych szkodniki te nalatują na plantacje. Do tego proszę zwrócić uwagę na naloty i szkodliwość słodyszka rzepakowego – zwracają uwagę doradcy Procam.

Nadal występuje zagrożenie szarą pleśnią na rzepaku.

– Przy sprzyjającej pogodzie, a szczególnie dużej temperaturze i odpowiedniej wilgoci, należy zwracać uwagę na porażenie starych liści przez suchą zgniliznę kapustnych – radzą eksperci.

Choroby i szkodniki w zbożach

Jeśli zaś chodzi o zboża, to w przypadku wcześnie sianych i o dużym zagęszczeniu należy zwrócić uwagę na wiosenne porażenia przez mączniaka prawdziwego zbóż i trawseptoriozę liści oraz najbardziej niepokoi, dość duże porażenie przez rdzę brunatną.

– To porażenie w tej fazie, może być przyczynkiem dużych infekcji w tym sezonie i potrzeby silnej ochrony od tego patogena – wyjaśniają doradcy Procam.

Przypominają, że nadal warto zwracać uwagę na identyfikację pałecznicy zbóż i traw, jak i na plantacje, gdzie występuje pleśń śniegowa.

– W takich przypadkach pamiętajmy o ponad standardowym wzmacnianiu takich upraw – radzą eksperci.

W zbożach od parunastu dni mamy dość intensywne wyloty na plantacje zbóż skrzypionki zbożowej, do tego dość duże szkody wyrządzane na jęczmionach są przez pchełki ziemne.

Niskie temperatury w wydłużonym czasie spowodowały zwiększoną szkodliwość żerujących larw ploniarki zbożówki zarówno w oziminach, jak i jarych zbożach.

– Poza szczególnym zwróceniu uwagi na choroby jak i szkodniki, warto spojrzeć na problemy fizjologiczne, szczególnie rzepaku, związane z dużą amplitudą temperatury dnia do nocy od 15 do -5oC. Wywołuje to duży dyskomfort fizjologiczny dla roślin w obiegu wody w roślinach uprawnych (edemy), a także możliwość fitotoksyczności roślin podczas oprysków, także zbóż – radzi Procam.

Zarówno w zbożach, jak i rzepaku nadchodzi czas czas na skracanie.

Redakcja AgroNews, na podst. PROCAM, fot. PROCAM

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Nie będzie połączenia inspekcji. Siekierski: To nie jest dobry czas!

Realizacja szeroko zakrojonego działania w postaci konsolidacji inspekcji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i jakość żywności nie jest aktualnie planowana. To nie jest dobry czas na...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics