Tak – dla przywrócenia uboju rytualnego w Polsce!

Pełnomocnik Komitetu Incjatywy Ustawodawczej ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt, króry stworzyli członkowie Krajowej Rady Izb Rolniczych, złożył do Marszałek Sejmu ponad 130 tys. podpisów obywateli popierających zmianę ustawy o ochronie zwierząt, która przywraca w Polsce ubój rytualny.

 

\"\"

 

Następnie, Kancelaria Marszałka Sejmu w ciągu 14 dni przeliczy głosy i po uzykaniu wymaganej liczby prawidłowo złożonych podpisów Marszałek Sejmu w ciągu 3 miesięcy od wniesienia projektu wprowadza projekt do pierwszego czytania.

Czytaj także:
Dlaczego nie jemy owoców morza?
Co dalej z hodowlą zwierząt futerkowych?!
Rolnicy protesują! Żądają konkretnych działań w sprawie ASF i nie tylko!

Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz informując o złożeniu podpiów, podkreślił także, że "jeżeli się komuś wydaje, że przez wprowadzenie zakazu polskie zwierzęta nie cierpią, to oznajmiam, że nadal cierpią i to więcej, bo są skazane na długi transport do rzeźni w krajach, gdzie można dokonać uboju rytualnego" . Jego zdaniem tracą na tym tylko rolnicy, gdyż muszą ponosić koszty transportu.

Według Prezesa KRIR strata na sztuce bydła wynosi 1-1,5 tys. zł, czyli ok. 2 zł na kilogramie, ponieważ o tyle spadły ceny żywca wołowego po wprowadzeniu zakazu uboju rytualnego. Prezes KRIR zwrócił także uwagę, że wiele ubojni, które specjalizowały się w takim uboju, musiało zaprzestać działalności i zwolnić ludzi oraz, że w wielu krajach UE taki ubój jest legalny i w Polsce, aby zachować jednakowe prawa konkurencji, nie powinno się wprowadzać ograniczeń.

Projekt złożony przez KRIR jest identyczny z rządowym, który został odrzucony przez Sejm w lipcu 2013 r. Dopuszcza on ubój rytualny zwierząt dla celów religijnych bez ogłuszania oraz wprowadza zakaz stosowania tzw. klatek obrotowych podczas tego typu uboju.

Źródło: Krajowa Rada Izb Rolniczych,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics