W dniu 18 kwietnia 2024 r. odbyło się kolejne posiedzenie zespołu powołanego z inicjatywy Pana Wice-Wojewody Wielkopolskiego Jarosława Maciejewskiego w sprawie postulatów zgłaszanych przez Wielkopolskich rolników podczas protestów.
Perspektywa wzrostu produkcji zbóż i spadku ich cen na rynku światowym wydaje się bardzo realna
Ciekawą koncepcję, w tym zakresie, przedstawił Pan Profesor Piotr Kwiatkiewicz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pan Profesor przedstawił analizę światowego rynku zbóż. Jej wyniki są zbieżne z analizami WIR. Co ciekawe, w wyniku zmian klimatycznych, areał uprawy zbóż będzie rósł, szczególnie na obszarze Rosji, w tym na Syberii, co do tej pory była niemożliwe. W połączeniu z nadwyżkami taniego gazu, którymi dysponuje Rosja i ich zamianie w nawozy, perspektywa wzrostu produkcji zbóż i spadku ich cen na rynku światowym wydaje się bardzo realna. To dla nas staje się olbrzymim wyzwaniem.
W ostatnich latach produkcja zbóż i kukurydzy w Polsce również rosła, a produkcja trzody chlewnej spadała. To spowodowało, że z eksportu na poziomie około 4 mln ton, dzisiaj musimy wyeksportować tych płodów w ilości około 12 mln ton. Przy wysokich kosztach produkcji i stosunkowo niewielkich areałach gospodarstw rolnych, oznacza to duże problemy dla gospodarstw produkujących wyłącznie zboża.
Produkcja energii elektrycznej z etanolu będącego produktem przetwarzania zboża
Profesor Kwiatkiewicz wskazał, że rozwiązaniem problemu, w kontekście gwałtownie rosnących cen prądu, może być produkcja energii elektrycznej z etanolu będącego produktem przetwarzania zboża. Jak dowodził Profesor, tu cytat: „Rozwiązanie to ma wiele praktycznych zalet, co znajduje potwierdzenie w realiach Ameryki Południowej, gdzie wykorzystanie go jako nośnika energii jest powszechne. Zwykle są to urządzenia stosunkowo niewielkie proste technicznie i łatwe w obsłudze i eksploatacji, nie brak także dużych elektrowni o mocy przekraczającej 80 MW zasilające 150 000 miasta. Trudnym do przecenienia walorem tego paliwa jest łatwość jego produkcji, która przekłada się też na dostępność. Wyeksponować można także wysoka kulturę pracy oraz dużą niezależność od zewnętrznych warunków temperaturowych, co pozwala m.in. na pracę w ekstremalnie chłodnym otoczeniu zewnętrznym. Na rzecz etanolu przemawia także wyższa liczba oktanowa niż benzyn, czyli odporność na niekontrolowane spontaniczne spalanie paliwa. Posiada on też szersze granice palności oraz większe prędkości płomienia. Charakteryzuje się także wyższym ciepłem parowania, co nie pozostaje bez wpływu na osiągi napędzanego nim silnika…”.
Pełną prezentację Pana Profesora znajdziecie Państwo tutaj
Wielkopolska Izba Rolnicza analizując ten problem wskazuje od wielu miesięcy na ten problem. „Proponujemy w tym zakresie program odbudowy pogłowia trzody chlewnej oraz właśnie budowy biogazowni i instalacji do przetwarzania zbóż, kukurydzy i rzepaku na energię i ciepło. Uważamy, że końcowymi udziałowcami takich spółek celowych, które na zasadzie kapitału początkowego mogłyby być zakładane przez KOWR lub Krajową Grupę Spożywczą, powinni być rolnicy i/lub grupy producenckie. Uczestnicy spotkania zwrócili również uwagę na brak stabilności i skomplikowanie przepisów prawa dotyczącego tej sfery.” – napisała WIR
Program budowy spółdzielni energetycznych w każdej gminie w Wielkopolsce
Pan Jarosław Maciejewski podsumowując spotkanie zaproponował program budowy spółdzielni energetycznych w każdej gminie w Wielkopolsce. Taki program łączył by wiele celów związanych z ochroną dochodów rolników oraz ochrony klimatu i środowiska. Kolejne spotkanie w tej sprawie odbędzie się w czerwcu br.
Opracowanie:
Andrzej Przepióra
WIR