To był dobry rok dla winogron w Europie

Tegoroczne zbiory winogron w państwach unijnych należą do udanych. Jak informuje Copa-Cogeca, produkcja wzrosła o 2,7 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Sprawiła to przede wszystkim dobra pogoda.

 

\"rolnictwo,

 

– W większości krajów winobranie było w tym roku udane, zarówno jakość jak i ilość były wysokie, częściowo dzięki lepszym warunkom meteorologicznym. Zebrano w tym roku 171,2 mln hl, a w roku ubiegłym 166,7 mln hl. Jest to jednak mniej niż zebraliśmy w roku 2012/2013 – przyznaje przewodniczący grupy roboczej „Wino” Copa-Cogeca, Thierry Coste.

Produkcja poszła w górę przede wszystkim w dużych krajach producenckich, m. in. we Francji, gdzie osiągnęła poziom 47,7 mln hli we Włoszech (50,3 mln hl). Znaczny wzrost produkcji zaobserwowano również w Polsce, Bułgarii, Republice Czeskiej, Słowenii, Austrii, Portugalii oraz na Węgrzech i Chorwacji. Niestety niektóre regiony w Hiszpanii – kraju, gdzie produkuje się wiele wina – ucierpiały w tym roku ze względu na suszę i produkcja spadła o 5,3 proc.

Czytaj także:
PE upraszcza przepisy dotyczące nowej żywności

– Dane na temat winobrania, w powiązaniu z brakiem wzrostu poziomu zapasów, wskazują na dynamikę rynku. Przepływy handlowe i ceny utrzymają się przez cały rok gospodarczy – mówi Coste.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Pipers Brook Vineyard Media

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here