To nie koniec maślanej drożyzny. Ostry wzrost na światowej aukcji

We wtorek odbyła się aukcja produktów mlecznych na platformie aukcyjnej Global Dairy Trade (GDT) w Nowej Zelandii. Ceny masła znów wzrosły.

rolnictwo, portal rolny, mleko, ceny mleka, eksport mleka, wzrost cen mleka, ceny skupu mleka, produkcja mleka, GDT


– Indeks cen GDT zwiększył się do 1002 pkt. wobec 955 pkt. na poprzedniej aukcji, przeprowadzonej 2 stycznia br. (wzrost o 4,9 proc.), co było wyraźnie powyżej oczekiwań rynku przybliżanych kontraktami terminowymi na pełne mleko w proszku, odtłuszczone mleko w proszku oraz bezwodny tłuszcz mleczny na giełdzie w Nowej Zelandii. Jest to jednocześnie najsilniejszy wzrost indeksu od listopada 2016 r. – wyjaśnia Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole.

Znów zdrożało masło

Najbardziej wzrosły ceny masła (+8,8 proc.). Zmniejszyła się ilość sprzedanych towarów, która wyniosła 23 319 t wobec 25 400 t na poprzedniej aukcji (-8,2 proc.). Kolejna aukcja GDT odbędzie się 6 lutego.

Susza w Nowej Zelandii

Zdaniem Jakuba Olipry obserwowany od początku roku wzrost cen na aukcji GDT jest związany z obawami uczestników aukcji co do perspektyw produkcji mleka w Nowej Zelandii, gdyż w ostatnich miesiącach utrzymuje się tam susza.

– Szczególnie silny wzrost cen masła wynika z tego, że Nowa Zelandia odpowiada za ponad 50 proc. jego światowego eksportu. Choć ewentualne utrzymywanie się niekorzystnych warunków pogodowych w Nowej Zelandii może wywierać presję na wzrost cen produktów mlecznych uważamy, że jest to niewystarczający czynnik do odwrócenia spadkowych tendencji na światowym rynku mleka – wyjaśnia analityk.

Redakcja AgroNews, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here