W środę 2 kwietnia 2025 roku, podczas tzw. „Dnia Wyzwolenia”, prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, ogłosił wprowadzenie ceł odwetowych na cały świat. Zgodnie z nowymi regulacjami, cła w wysokości 10 proc. zostaną nałożone na cały import, natomiast cła w wysokości 25 proc. obejmą samochody zagraniczne. Trump przedstawił również listę krajów oraz wysokość ceł, które będą obowiązywać, w tym dla Unii Europejskiej – 20 proc. Prezydent USA określił tę decyzję jako „deklarację niepodległości gospodarczej” oraz „dzień wyzwolenia” dla Stanów Zjednoczonych.

Reakcja Unii Europejskiej: Ursula von der Leyen zapowiada odpowiedź
Odpowiedź na tę decyzję nadeszła niemal natychmiastowo ze strony Unii Europejskiej. Szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, w czwartek 2 kwietnia rano, w oświadczeniu opublikowanym w mediach, zapowiedziała podjęcie działań w odpowiedzi na amerykańskie cła.
„Powszechne cła ogłoszone przez USA są poważnym ciosem dla przedsiębiorstw i konsumentów na całym świecie. Europa jest gotowa odpowiedzieć” – powiedziała von der Leyen, wskazując, że już od lat Unia była gotowa do negocjacji w celu usunięcia pozostałych barier w handlu transatlantyckim.
The universal tariffs announced by the US are a major blow to businesses and consumers worldwide.
Europe is prepared to respond.
We’ll always protect our interests and values.
We’re also ready to engage.And to go from confrontation to negotiation ↓ https://t.co/WbXqsN4ZX7
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) April 3, 2025
Europa gotowa do działań zaradczych
W swoim wystąpieniu szefowa KE dodała, że Unia Europejska przygotowuje się do wdrożenia kolejnych środków zaradczych, jeżeli rozmowy negocjacyjne z USA nie przyniosą oczekiwanych efektów. „Finalizujemy pierwszy pakiet środków zaradczych w odpowiedzi na cła na stal, a teraz przygotowujemy się do dalszych działań w celu ochrony naszych interesów i naszych firm” – zapowiedziała.
Unia Europejska – największy jednolity rynek na świecie
Von der Leyen podkreśliła, że Unia Europejska dysponuje największym jednolitym rynkiem na świecie, obejmującym 450 milionów konsumentów. To, według niej, stanowi silną podstawę do działania w trudnych czasach, zapewniając bezpieczeństwo oraz stabilność gospodarczą.
Wsparcie dla przemysłu stalowego i samochodowego
W ramach przygotowań do odpowiedzi na amerykańskie cła, Komisja Europejska ogłosiła nowe środki wspierające sektory stalowy i samochodowy. Ursula von der Leyen zapewniła, że Unia Europejska stanie po stronie przedsiębiorstw i konsumentów, którzy zostaną dotknięci negatywnymi skutkami decyzji Stanów Zjednoczonych. „Europa stanie po stronie tych, którzy zostaną bezpośrednio dotknięci” – dodała szefowa KE.
Premier Polski Donald Tusk reaguje na decyzję Trumpa
Friendship means partnership. Partnership means really and truly reciprocal tariffs. Adequate decisions are needed.🇪🇺🇺🇸
— Donald Tusk (@donaldtusk) April 2, 2025
Na decyzję prezydenta Trumpa odpowiedział również premier Polski, Donald Tusk. Na platformie X, Tusk skomentował wprowadzenie ceł odwetowych przez Stany Zjednoczone, pisząc: „Partnerstwo oznacza rzeczywiste i prawdziwie wzajemne taryfy”. To stwierdzenie wskazuje na konieczność utrzymywania sprawiedliwych i wzajemnych relacji handlowych między krajami, a nie jednostronnych decyzji, które mogą zaszkodzić współpracy międzynarodowej.