Trwa Wystawa Expo. Tona polskich jabłek już zjedzona

Imponujący pawilon-sad, mnóstwo zwiedzających i zjedzona tona polskich jabłek – tak w skrócie można podsumować dobiegający końca pierwszy tydzień EXPO 2015 MILANO.

 

\"rolnictwo,
 

1 maja rozpoczęła się Wystawa Światowa EXPO 2015 – najbardziej prestiżowe wydarzenie wystawiennicze na świecie. W myśl tematu przewodniego „Wyżywienie planety, energia dla życia” przez kolejne sześć miesięcy niemal 150 państw i organizacji zaprezentuje swoje osiągnięcia w przemyśle rolno-spożywczym. Organizatorzy spodziewają się nawet 20 milionów gości.
 

\"rolnictwo,
 

Pawilon w skrzynkach
Wielu zwiedzających zachwyca się polskim pawilonem. Przypomnijmy. Jest to otoczony lustrami sad jabłoniowy, ukryty za prostą, ażurową konstrukcją, nawiązującą do drewnianych skrzynek na jabłka.

– Projekt w sposób twórczy wykorzystuje tradycje polskiego sektora rolno-spożywczego, budząc skojarzenia z jabłkami, jednym z eksportowych hitów polskiego rolnictwa – czytamy na fanpage polskiego resortu rolnictwa.

Polskie jabłka mają branie
Szczególnym zainteresowaniem cieszy się nasz największy hit eksportowy, czyli jabłka. Jak informuje ministerstwo rolnictwa, zwiedzający polski pawilon zjedli już 1000 kg polskich jabłek, a to dopiero początek.

– Wystawa potrwa do końca października. Każdy kolejny tydzień, to kolejna tona jabłek do rozdania – czytamy na fanpage resortu.

\"rolnictwo,

Wzmocnić eksport
Na Wystawie jest realizowany program aktywizacji polskich przedsiębiorców przemysłu rolno-spożywczego. Ma on za zadanie wzmocnić potencjał eksportowy polskich produktów. Wśród produktów spożywczych, które najczęściej trafiają na zagraniczne stoły znajdują się  przetwory mleczarskie, owoce i warzywa, wyroby cukiernicze czy mięsne.

W 2014 roku wartość polskiego eksportu artykułów rolno-spożywczych wyniosła 21,3 mld euro, import zaś utrzymał się na poziomie 14,8 mld euro. Naszymi głównymi partnerami handlowymi są kraje Unii Europejskiej, ale producenci i przedsiębiorcy sięgają także po odleglejsze rynki. Resort rolnictwa prowadzi rozmowy o handlu artykułami spożywczymi m.in. z Chinami, krajami Afryki Północnej, Kazachstanem, Indiami i USA.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. www.expo.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here