Trzeba chronić rynek europejski. Resort rolnictwa o ekonomicznej wojnie kontynentów

W siedzibie resortu rolnictwa odbyło się dziś spotkanie wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego z przedstawicielami protestujących rolników. W rozmowach uczestniczyli również dyrektorzy departamentów merytorycznych resortu rolnictwa.

Bezpieczeństwo żywnościowe i równe warunki konkurencji

Wicepremier Kosiniak-Kamysz zwrócił uwagę, że Europa musi mieć zapewnione bezpieczeństwo żywnościowe i dlatego nie można się godzić na nierówne warunki konkurencji. Te dwa zagadnienia potwierdzają konieczność powrotu do ochrony europejskiego rynku przed napływem produktów rolnych spoza Unii Europejskiej, które nie są wytwarzane z zastosowaniem takich wymogów, jakie obowiązują rolników unijnych.

– Dochodzi do ekonomicznej wojny kontynentów – stwierdził wicepremier.

Grupy tematyczne

Rolnicy przedstawili propozycję merytorycznych rozmów w ramach czterech grup tematycznych: ochrony rynku wspólnotowego, nowego Zielonego Ładu, chowu i hodowli zwierząt oraz wsparcia i rekompensat.

– Czeka nas sporo pracy, bo od stycznia 2025 roku rozpoczyna się nasza Prezydencja – stwierdził minister Czesław Siekierski.

– Będzie to też początek działań nowej Komisji Europejskiej – dodał.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że takie merytoryczne prace w grupach roboczych są z tego powodu szczególnie ważne, gdyż Prezydencja daje możliwości wprowadzenia konkretnych tematów do dyskusji na forum unijnym odnośnie następnej perspektywy finansowej.

Szef resortu rolnictwa dodał jednocześnie, że w trakcie prac formuła zespołów może być poszerzona.

Reprezentatywność rolników

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podniósł kwestię reprezentatywności rolników, zwracając uwagę na bardzo dużą liczbę związków i organizacji oraz grup protestujących funkcjonujących w sektorze rolnym.

– Trudno jest prowadzić dialog indywidualny, ale nigdy jeszcze nie było tak dużej otwartości ministerstwa na dialog z rolnikami. To zasługa ministra Siekierskiego – podkreślił wicepremier.

Rynek zbóż

Szef resortu rolnictwa Czesław Siekierski poinformował, że zmniejszył się tranzyt zboża przez Polskę.

– Od stycznia do maja tranzyt zmniejszył się o połowę – powiedział minister.

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz stwierdził, że jedną z przyczyn kłopotów na tym rynku jest utrata przez nas dotychczasowych rynków zbytu w Europie i poza nią.

– Ponad 90 proc. tranzytu zboża z Ukrainy odbywa się przez kanał czarnomorski i Rumunię – dodał.

W tym kontekście potwierdził, że jest zwolennikiem rozbudowy agroportu i terminali zbożowych. Opowiadając się za nowoczesnymi rozwiązaniami, zwrócił ponadto uwagę na podjęcie przez rząd decyzji o udrożnieniu drogi wodnej do portu w Elblągu.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że unijna decyzja o dostępie Ukrainy do wspólnotowego rynku jest już ostatnią możliwą w dotychczasowej formule.

– Dialog Unii Europejskiej z Ukrainą musi trwać wiele lat. Podobnie jak nasze rozmowy akcesyjne – stwierdził wicepremier.

Jednocześnie opowiedział się za zdecydowanym wzmocnieniem kontroli na granicy, aby do Polski nie wpływały produkty nie spełniające wysokich, europejskich norm.

Aktywny rolnik

Wicepremier poprosił rolników o ocenę propozycji wprowadzenia definicji aktywnego rolnika, zwracając uwagę na proponowane rozwiązania, które pomogłyby lepiej kierować pomoc do tych, którzy prowadzą gospodarstwa produkcyjne.

Pozostałe kwestie

Podczas spotkania poruszane były także kwestie związane z ubezpieczeniami upraw oraz z koniecznością opracowania programu odbudowy pogłowia trzody chlewnej, co również przyczyniłoby się do zdjęcia nadwyżki zbożowej.

Już w przyszłym tygodniu rozpoczną się spotkania grup roboczych w sprawie suszy i hodowli zwierząt.

– Będziemy się starali jak najszybciej wdrożyć wypracowane propozycje rozwiązań, a w trakcie prac będziemy udoskonalali strukturę zespołów roboczych – zapewnił minister.

– Chcemy razem z Wami, w ramach tych grup, podjąć działania systemowe na przyszłe lata – podsumował szef resortu rolnictwa, zwracając się do przedstawicieli rolników.

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics