Trzeci słoweński ser w unijnym rejestrze ChNP

W dniu 21 sierpnia 2012 r. w Dzienniku Urzędowym UE  ukazało się rozporządzenie Komisji (UE) nr 753/2012 z dnia  14. sierpnia bieżącego roku wpisujące do rejestru  Chronionych Nazw Pochodzenia (ChNP) nazwę "Bovški sir" – podaje Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych FAMMU/FAPA.

Jest to ser twardy, pełnotłusty, wytwarzany z surowego  mleka owczego autochtonicznej rasy owiec z Bovec, które  można również zmieszać z mlekiem krowim lub kozim,  przyjmując, że nie stanowią one więcej niż 20% całkowitej  ilości mleka. Produkcja tego słoweńskiego sera ogranicza  się do okresu laktacji zwierząt, który zbiega się z sezonem  wegetacyjnym łąk, na których wypasa się stada. 

Podstawowa dawka pokarmowa w okresie laktacji składa  się głównie z zielonki, do której można dodać także siano  lub kiszonkę. Podstawowa dawka pokarmowa musi  stanowić co najmniej 75 % masy suchej, którą zawiera  dzienna dawka pokarmowa. Ser ma kształt kręgów o średnicy 20–26 cm, wysokości 8–12 cm. Ich  masa to 2,5–4,5 kg.

Powierzchnia sera jest twarda, gładka i płaska, o barwie od szarobrązowej  do jasnobeżowej. Bok jest lekko wypukły, a krawędzie lekko zaokrąglone. Wewnątrz ser jest zbity,  elastyczny i zwarty, łatwo się łamie na kawałki o kształcie muszli, nie krusząc się. Ma jednolitą  szarobeżową barwę, kilka rozmieszczonych równomiernie dziur wielkości ziaren soczewicy lub,  gdzieniegdzie, małe dziurki i pęknięcia. Konsystencja serów dłużej dojrzewających jest bardziej  zbita i bardziej krucha. Minimalna zawartość suchej masy to 60%, a tłuszczu 45%.

Ser charakteryzuje się, pełnym, mocnym i lekko pikantnym smakiem i zapachem. Smak i zapach  sera są łagodniejsze, jeżeli dodano do niego mleka krowiego lub owczego. 

Granicę obszaru produkcji mleka przeznaczonego do wytwarzania sera „Bovški sir” stanowi  na północy i na zachodzie linia biegnąca wzdłuż granicy z Włochami, od Mali Mangart i Veliki  Mangart do przejścia granicznego Učja. "Bovški sir" jest trzecim serem ze Słowenii, wpisanym do  unijnego rejestru Chronionych Nazw Pochodzenia. Dotychczas status ten otrzymały sery "Tolminc"  i "Nanoški sir".

Rozporządzenie Komisji (UE) nr 753/2012 wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego  opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.  

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
Źródło: FAMMU/FAPA
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here