Trzy najważniejsze korzyści dla gospodarstwa z inwestycji w poplony

Nieprzewidywalność zjawisk pogodowych i jednocześnie dynamicznie rosnące wymagania rynku żywności to największe wyzwania współczesnego rolnictwa. Wyzwania, którym sprostać mogą tylko przemyślane i perspektywicznie opłacalne rozwiązania. Poplony są jednym z nich. Dlaczego?

Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego, ASAP, poplon, zalety poplonu

„Poplony są idealnym rozwiązaniem, kiedy nie pada, kiedy mocno pada, a nawet kiedy leje.”[1] Czy rzeczywiście tak jest? Stosowanie poplonów przynosi rolnikom wymierne i długofalowe korzyści, jeśli dobór roślin na poplon odpowiada cyklowi zmianowania upraw, rodzajowi gleb w gospodarstwie oraz klimatowi, w jakim ono funkcjonuje. O opłacalność inwestycji w poplony zapytaliśmy Arkadiusza Puchałę, dyrektora 1500 hektarowego gospodarstwa rolnego Natura w Rumsku (woj. pomorskie, powiat Słupski), pilotażowego gospodarstwa Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego ASAP, które specjalizuje się w uprawie ziemniaka i zbóż.

Poprawa kondycji gleby i lepsze plony

Inwestycja w poplony z punktu widzenia korzyści związanych z poprawą kondycji gleby ma charakter długoterminowy. Jej koszty zwracają się dopiero po kilku latach, w zależności od stopnia intensywności uprawy i skuteczności podjętych zabiegów w kierunku odbudowy materii organicznej. W perspektywie wyzwań, o których wspomnieliśmy wyżej, dla rolników to jednak inwestycja dzisiaj absolutnie konieczna.

W naszym gospodarstwie kładziemy duży nacisk na wykorzystanie naturalnych środków produkcji, szczególnie w zabiegach pielęgnacyjnych gleby. Mając świadomość intensywności jej eksploatacji w uprawie tak wymagającej rośliny jak ziemniak, utrzymanie dobrej kondycji pól jest absolutnym priorytetem, a poplon stanowi do tego idealne narzędzie.” – mówi Arkadiusz Puchała.

Stosowany w gospodarstwie Natura międzyplon ścierniskowy z domieszką roślin strączkowych w połączeniu z praktyką pozostawiania resztek pożniwnych w polu poprawia jakość gruntów, tworząc w procesie mineralizacji cenną materię organiczną. Masa zielona w postaci mulczu pozwala, przez ograniczenie ewapotranspiracji, utrzymać wilgoć w glebie, co jest niezwykle ważne w obliczu coraz częściej występujących zjawisk długookresowych susz. Wzbogaca też jej życie biologiczne i jest naturalnym źródłem łatwo dostępnych składników odżywczych. Jako nawóz zielony stanowi również idealną alternatywę dla nawozów odzwierzęcych, których podaż w Polsce z uwagi na recesję w sektorze chowu bydła jest niewystarczająca dla zaspokojenia potrzeb upraw polowych. Rozbudowany system korzeniowy roślin strączkowych z kolei zwiększa porowatość gleby, poprawiając tym samym jej zdolności sorpcyjne.

Ograniczenie kosztów związanych z erozją gleby

Obserwowany w ostatnich latach wzrost intensywności zjawisk pogodowych wskazuje na coraz większe w perspektywie czasu problemy z erozją wodną i wietrzną w polu. Poplony doskonale sobie radzą z tym niekorzystnym dla rolnictwa zjawiskiem.

A.P.: Międzyplon zadarnia powierzchnię, a co za tym idzie ogranicza wymywanie cząstek gleby wraz ze składnikami odżywczymi i środkami ochrony roślin. W ten sposób unikamy strat w nawożeniu i pielęgnacji upraw, zarówno w sensie agrotechnicznym, jak i ekonomicznym oraz chronimy środowisko. W tym aspekcie opłacalność inwestycji w poplony jest zauważalna natychmiast.

Skuteczniejsza walka z insektami i chorobami

A.P.: Przy intensywnej uprawie ziemniaka walka z pasożytami w polu odgrywa istotną rolę. Poplon jako jeden z instrumentów Integrowanej Ochrony Roślin, jest podstawowym narzędziem służącym ochronie upraw w naszym gospodarstwie. Wchodzące w skład mieszanki poplonowej rośliny strączkowe, w tym łubin odmian gorzkich, działają antagonistycznie na niepożądane organizmy glebowe, umożliwiając częściowe ograniczenie stosowania syntetycznych środków doglebowych. Dzięki skutecznej walce z tymi organizmami, zmniejszamy też ryzyko wystąpienia przenoszonych przez nie chorób.

Korzyści ze stosowania poplonów dotyczą jednak nie tylko samego gospodarstwa rolnego, ale również ekosystemu, w którym ono funkcjonuje. Poplon jest siedliskiem pożytecznych insektów i wspiera rozwój lokalnej bioróżnorodności. Pomaga glebom pozbyć się pozostałości azotu, szczególnie po intensywnej uprawie roślin, dzięki czemu nie trafia on wraz ze spływem powierzchniowym do wód. Ograniczając zjawisko erozji, poplon zmniejsza ryzyko zanieczyszczenia środowiska środkami ochrony roślin, a wchodząca w jego skald roślinność, bierze udział w sekwestracji (wiązaniu) węgla w glebie, redukując emisję CO2 z pól.

Inwestycja w poplony łączy korzyści ekonomiczne i środowiskowe z odpowiedzialnym podejściem do zarządzania naturalnymi zasobami produkcyjnymi gospodarstwa, jest zatem przedsięwzięciem o charakterze zrównoważonym.

Opracowanie: Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego ASAP

[1] Andy Clark, Cover Crops for Sustainable Crop Rotations, Sustainable Agriculture Research & Education (SARE)

Monika Wańkowiczhttp://www.rolnictwozrownowazone.pl/stowarzyszenie-asap/
Dziennikarz i copywriter od 2017 r. związana z Polskim Stowarzyszeniem Rolnictwa Zrównoważonego ASAP, pyta doradców ASAP oraz rolników o praktyki rolnictwa zrównoważonego w Polsce i pisze…

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,876ObserwującyObserwuj
5,390SubskrybującySubskrybuj

Lewica proponuje 1 mld zł rocznie na dopłaty do ubezpieczeń upraw i zwierząt

Lewica przygotowała projekt nowelizacji ustawy, w której proponuje aby co roku na dopłaty do ubezpieczeń upraw i zwierząt przeznaczano 1 mld zł. Rolnictwo, a szczególnie...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE