Tydzień olbrzymich przecen na giełdowym rynku zbóż i oleistych

W tygodniu kończącym się 24-czerwca 2022 skala spadków notowań unijnej pszenicy, kukurydzy i rzepaku zbliżyła się do 10%. Oznacza to, że kontrakty na nowe zboża są najtańsze od dwóch miesięcy, a wycena tegorocznego rzepaku (nawet po 5% odbiciu w piątek) jest teraz na poziomie z początku marca.

Tydzień olbrzymich przecen na giełdowym rynku zbóż i oleistych
Tydzień olbrzymich przecen na giełdowym rynku zbóż i oleistych

Ubiegłotygodniowe doniesienia o rozmowach Turcji i przedstawicieli ONZ z Rosją na temat odblokowania portu w Odessie przyczyniło się do dalszego spadku notowań zbóż i nasion oleistych.

Dodatkowo, kontrakty rolne, podobnie jak większość towarów, były (są) pod presją obaw o spadek globalnego popytu ze względu na zbliżającą się recesją w światowej gospodarce.

Notowania na giełdach towarowych spadają także przez rosnące stopy procentowe, które powodują ucieczkę kapitału spekulacyjnego głównie z rynku akcji, ale też z rynków towarowych na rynek obligacji.

Rzepak gwałtownie potaniał w ciągu tygodnia też z powodu plotek o niższych mandatach na biopaliwa, w Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Okresowe zmiany notowań (na 24.06.2022):
Okresowe zmiany notowań (na 24.06.2022):

Giełda w Paryżu: Notowania rzepaku

Źródło: CBoT, Eurnext-Paryż, eWGT – Andrzej Bąk

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ciąg dalszy podwyżek cen w sklepach. W lipcu padł kolejny dwucyfrowy wynik

Analiza ponad 31 tys. cen detalicznych wykazała, że w lipcu br. zakupy w sklepach były droższe średnio o 18,6% niż rok wcześniej. Zdrożały wszystkie...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,951ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE