Tysiące rolników zablokowało Brukselę. KE obiecuje pomoc

Ponad sześć tysięcy rolników, głównie producentów mleka i wieprzowiny, oraz dwa tysiące ciągników wstrzymało wczoraj w Brukseli ruch. Farmerzy z wielu europejskich krajów wzięli udział w proteście przeciwko niskim cenom skupu surowców rolnych. Domagają się oni zwiększenia opłacalności produkcji rolniczej i działań interwencyjnych ze strony unijnych instytucji.

 

\"rolnictwo,

Zamieszki na ulicy, policja użyła gazu
Protest odbył się w dniu posiedzenia unijnych ministrów rolnictwa, przed budynkiem Rady Unii Europejskiej w Brukseli. Na ulicach wokół ronda Schumana zebrali się rolnicy oraz organizacje ich zrzeszające, m.in. Copa-Cogeca i Europejska Rada Mleka. Nie zabrakło także demonstrantów z Polski. Protestujący, poza transparentami przywieźli również siano i naturalnej wielkości plastikowe krowy.

Ale spokojnie nie było. Jak informuje Polskie Radio, w stronę policjantów poleciały butelki, jajka, petardy, a nawet kostka brukowa. Według danych belgijskiej policji w starciach z demonstrantami ucierpiało czterech funkcjonariuszy. Bilans wczorajszego protestu to spalone barierki, przewrócona latarnia, wyrwane drzewa i zniszczone znaki drogowe.

Rolnicy walczą o wsparcie i godne ceny
Protestujący rolnicy skarżą się na bardzo niskie ceny skupu produktów rolnych, a co za tym idzie znikomą wręcz opłacalność produkcji.

– Zebraliśmy się tu dzisiaj, by podkreślić skalę problemu i domagać się działań ze strony UE. Od wielu miesięcy mają miejsce demonstracje w całej Unii. Sytuacja na rynku wieprzowiny, mleka, warzyw i owoców oraz wołowiny jest szczególnie trudna, przede wszystkim ze względu na rosyjskie restrykcje nałożone na eksport, które z dnia na dzień ograniczyły dostęp do największego rynku zbytu wartego 5,5 mld euro – mówił podczas demonstracji przewodniczący Copa Albert Jan Maat.

 

\"rolnictwo,

 

Unijne organizacje rolnicze apelują przede wszystkim o wspólną politykę rolną opartą o ekonomię z ograniczoną biurokracją, a także o zwiększenie wydatków na promocję żywności. Domagają się również stworzenia silnej strategii eksportowej, pozyskania nowych rynków zbytu i zniesienia zbędnych barier handlowych. Poza tym apelują m.in. o wzmocnienie pozycji producentów na rynkach rolnych i uczciwe ceny skupu.

Wrócą kwoty mleczne?
Europejska Rada Mleka domaga się „zastosowania instrumentu kryzysowego, który zmniejszy podaż mleka w czasach kryzysu”. Protestujący wczoraj producenci mleka skarżą się na bardzo niskie ceny skupu tego surowca. W wielu krajach UE za litr mleka dostają oni około 20 eurocentów. Ich zdaniem sytuację poprawiłoby przywrócenie zniesionych w kwietniu kwot mlecznych. ERM opowiada się za stworzeniem mechanizmu kryzysowego, który zapewni producentom mleka wsparcie finansowe w zamian za ograniczenie produkcji.

– Jeśli nie ograniczymy produkcji mleka, sytuacja na tym rynku nadal będzie się pogarszać – mówił wczoraj podczas protestu prezes Europejskiej Rady Mleka Romuald Schaber.

 

\"rolnictwo,

 

Komisja pomoże, ale nie wszystkim
Jak na razie Komisja Europejska zapowiedziała, że przeznaczy na wsparcie producentów wieprzowiny, wołowiny i mleka 500 milionów euro. Nie ma jednak mowy o pomocy dla polskich rolników poszkodowanych wskutek suszy. A już dziś wiadomo, że straty spowodowane brakiem deszczu przekroczyły miliard złotych.

Kamila Szałaj

Redakcja AgroNews, fot. EMB

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dofinansowanie do wykorzystania biometanu. Kto skorzysta?

Do 25 lipca 2024 r. trwają konsultacje projektu programu priorytetowego „Poprawa bezpieczeństwa energetycznego poprzez wykorzystanie biometanu”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics