Ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt – komentarz eksperta

To już siódma nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich z 7 lipca 2005 roku. Rząd przyjął  projekt poprawek, które dotyczą nowych regulacji w sprawie pojęcia producenta rolnego,  dopłat do składki ubezpieczeniowej z tytułu ubezpieczenia upraw,  zmieniają okres karencji oraz proponują rozszerzenie sieci sprzedaży ubezpieczeń upraw  z dopłatami do składki, a także usprawniają system rozliczania dotacji przez zakłady.

\"rolnictwo,
dr inż. Elżbieta Wojciechowska-Lipka 
broker ubezpieczeniowy

W końcu wprowadzono ujednoliconą definicję producenta rolnego prowadzącego działalność rolniczą, obowiązującą przy ubieganiu się o dopłaty bezpośrednie.  Zapowiadana od ponad roku nowelizacja ustawy została wymuszona między innymi trudną sytuacją producentów owocowo-warzywnych.  Dlatego też postanowiono uwolnić wysokość składki powyżej 6% przy zastosowaniu 65% dopłat do składki o wysokości 65%, a resztę zapłacą rolnicy. Krajowa Rada Izb Rolniczych sprzeciwiła się uwolnieniu składek dla innych gatunków roślin i zostaną one na dotychczasowym poziomie, czyli :

  • 3,5 proc. sumy ubezpieczenia upraw zbóż, kukurydzy, rzepaku jarego, rzepiku, ziemniaków lub buraków cukrowych;
  • 5 proc. sumy ubezpieczenia upraw rzepaku ozimego, warzyw gruntowych, chmielu, tytoniu, drzew i krzewów owocowych, truskawek lub roślin strączkowych.

Dotychczas dopłaty do składki stosowane były w wysokości 50 proc. składki, pod warunkiem, że taryfa nie przekraczała 6 proc.

Również z inicjatywy  samorządu rolniczego skrócono z 30 do 14 dni terminu, od którego następuje odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń po zawarciu umowy obowiązkowego ubezpieczenia upraw rolnych od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez powódź i suszę.

Jest to istotna  zmiana gdyż 30-dniowy okres karencji przy ubezpieczeniu, szczególnie od skutków suszy, przy półrocznym okresie odpowiedzialności zakładu (od 1 kwietnia do 30 września) był za długi.  Jest to ukłon w stronę rolników, tylko obawiam się, czy z tego tytułu nie zostaną podniesione składki ubezpieczenia upraw od powodzi lub suszy.  Co do suszy,  to zakłady ubezpieczeń zyskały  usprawniony system  rozliczania dotacji otrzymywanych od państwa na  pokrycie części odszkodowań wypłaconych producentom rolnym z tytułu szkód spowodowanych przez suszę oraz  ujednoliconą formę przekazywanych sprawozdań i rozliczeń dotacji. Po za tym, że zakłady te mają w końcu uwolnione składki na ubezpieczenie warzyw oraz drzew i krzewów  owocowych, to będą mogły ubezpieczać uprawy  w ramach grupy  firm ubezpieczeniowych współpracujących na podstawie porozumienia koasekuracyjnego.

Czy rolnicy zyskają na tych poprawkach  zobaczymy już przy  ubezpieczeniach wiosennych,  bo przepisy ustawy wejdą od 1 stycznia 2015 roku
, czyli  ubezpieczenia od złych skutków przezimowania będą sprzedawane wg aktualnie obowiązujących przepisów, bez uwolnionych stawek. Oczekiwania ustawodawcy o wzroście areału ubezpieczeń z tytułu tych wprowadzonych zmian są raczej bajka o żelaznym wilku. 

Ustawa ta wymaga  sensownej nowelizacji prowadzącej do ujednolicenia przepisów  związanych ze spełnieniem obowiązku ubezpieczenia w celu otrzymania pomocy z ARiMR, gdyż regulacje te są rozbieżne. Dotyczy to nie  tylko zakresu ubezpieczenia, ale także okresu obowiązywania  ubezpieczenia upraw. Podczas gdy  ARMiR wymaga  zapisu w polisie mówiącego o 12 miesięcznym okresie ochrony, ustawa  mówi o ochronie do 12 miesięcy. Szczególnie TUW TUW  utrudnia życie swoim klientom wpisując w polisie jedynie okres odpowiedzialności, który odnosi się do czasu wzrostu i plonowania rośliny,  w  przypadku plantacji okresu występowania danego ryzyka, które poza powodzią jest krótszy od 12 miesięcy i pozbawia rolnika praw do pomocy udzielanej w ramach ARiMR.

 

\"rolnictwo,
 

Takich nieścisłości i utrudnień dla rolników zawierających umowy dobrowolnego czy obowiązkowego ubezpieczenia upraw z dopłatą do składki jest dużo więcej. Nie wspominam już o problemach z ubezpieczeniem produkcji zwierzęcej, która praktycznie jest poza ochroną pomimo dopłaty do składki. Ponadto ważne są środki przeznaczone w  budżecie na dopłaty do składek, które nie przekraczają 200 mln zł.  

Czytaj także:
Jak rolnik może pomnażać unijne pieniądze?
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach rolnych

Moim zdaniem najistotniejsze problemy zostały przez ustawodawcę pominięte. Brakuje przede wszystkim analizy funkcjonowania ustawy pod katem częstotliwości i identyfikacji występowania ryzyk , jakości i wielkości strat w poszczególnych roślinach oraz sposobu likwidacji szkód, a także barku zainteresowania rolników ubezpieczeniem zwierząt.  

dr inż. Elżbieta Wojciechowska-Lipka 
broker ubezpieczeniowy

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,521ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

15 martwych dzików wyłowiono z kanału Stary Nogat

Z kanału Stary Nogat w województwie mazurskim wyłowiono 15 martwych dzików. Służby weterynaryjne zbadają co było przyczyną śmierci zwierząt.  15 kwietnia 2021 r. o godz....

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE