W 2024 roku sektor rolnictwa stanął przed rosnącymi wyzwaniami związanymi ze zmianami klimatycznymi, wahaniem cen rynkowych oraz nowymi zagrożeniami dla plonów. W tym kontekście, ubezpieczenie upraw nabiera jeszcze większego znaczenia jako kluczowy instrument zarządzania ryzykiem dla rolników. Zapewnia bowiem stabilność finansową w obliczu nieprzewidzianych zdarzeń. Ubezpieczenie upraw jest też obowiązkiem dla tych rolników, którzy pobierają dotacje. Sprawdź, kogo dotyczy obligatoryjna polisa, gdzie ją wykupić w 2024 roku i co warto wiedzieć na ten temat!
Czy ubezpieczenie upraw jest obowiązkowe?
Podobnie jak w latach ubiegłych, obowiązkiem ubezpieczenia upraw w 2024 roku objęci są ci rolnicy, którzy pobierają dotacje (dopłaty) bezpośrednie do gruntów rolnych. Muszą oni ubezpieczyć minimum 50% swoich upraw, od co najmniej jednego zagrożenia, takiego jak: susza, grad, powódź, przymrozki wiosenne.
Możliwe jest otrzymanie dofinansowania z budżetu państwa nawet do 65% składki polisy ubezpieczeniowej, chroniącej uprawy rolne od ryzyka wystąpienia takich szkód, jak:
- huragan,
- powódź,
- deszcz nawalny,
- grad,
- piorun,
- osunięcie się ziemi,
- lawina,
- susza,
- ujemne skutki przezimowania lub przymrozki wiosenne.
Kara za brak ubezpieczenia upraw obowiązuje wówczas, gdy rolnik pobiera dopłaty bezpośrednie do upraw i nie wywiąże się z obowiązku wykupienia ubezpieczenia od co najmniej jednego ryzyka. Brak obowiązkowej polisy rolnej grozi w tym wypadku karą w wysokości 2 euro za każdy nieubezpieczony hektar.
Obowiązek posiadania ubezpieczenia upraw wynika z ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.
Dofinansowanie do ubezpieczenia upraw 2024 – kto je otrzyma?
Dofinansowanie do ubezpieczenia upraw z budżetu państwa mogą otrzymać ci rolnicy, którzy prowadzą działalność rolniczą rozumianą jako:
- produkcję, hodowlę lub uprawę produktów rolnych, utrzymywanie zwierząt do hodowli gospodarczej;
- utrzymywanie użytków rolnych w stanie, dzięki któremu nadają się one do wypasu lub uprawy bez konieczności podejmowania działań przygotowawczych wykraczających poza zwykłe działania rolnicze i zwykły sprzęt rolniczy, w oparciu o kryteria określone przez państwa członkowskie na podstawie wytycznych Unii Europejskiej;
- prowadzenie działań minimalnych, określonych przez państwa członkowskie, na użytkach rolnych utrzymujących się naturalnie w stanie nadającym się do wypasu lub uprawy.
Jaki jest koszt ubezpieczenia upraw?
Dopłata rządowa znacząco obniża koszt ubezpieczenia upraw. W 2024 roku rolnicy mogą otrzymać współfinansowanie składki obowiązkowej polisy do 65% jej wysokości. Dofinansowaniu podlega ubezpieczenie zbóż, rzepaku, rzepiku, kukurydzy, chmielu, tytoniu, warzyw, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych.
Na wysokość składki za ubezpieczenie upraw wpływają natomiast takie czynniki, jak rodzaj i gatunek plonów, wybrane ryzyka oraz to, w jakim województwie, powiecie i gminie znajduje się gospodarstwo rolne. W przypadku wystąpienia szkody suma ubezpieczenia określona w polisie stanowi podstawę do wyliczenia odszkodowania.
To ważne!
Dofinansowanie z budżetu państwa może pokryć nawet do 65% składki za ubezpieczenie upraw rolnych. Wysokość dopłaty zależy od stawki za ubezpieczenie, zaproponowanej przez zakład ubezpieczeń. Jeśli stawki za ubezpieczenie przekraczają 9% dla klas gleby I-IV, 12% dla klasy V i 15% dla klasy VI, wówczas dopłata wyniesie do 65% składki za ryzyka dotowane.
Do kiedy należy ubezpieczyć uprawy?
Jednym z najważniejszych pytań zadawanych przez rolników jest to, do kiedy trzeba wykupić ubezpieczenie upraw. Należy to zrobić w dwóch turach: na wiosnę i na jesień. Obowiązującym terminem ubezpieczenia jest 1 lipca roku następującego po tym, za który rolnik uzyskał płatności bezpośrednie do gruntów rolnych. Wiosną uprawy ubezpiecza się np. od negatywnych skutków suszy. Druga tura dostępna jest jesienią, kiedy należy liczyć się m.in. z ryzykiem ujemnych skutków przezimowania, które powstaną przed 30 kwietnia.
Dlaczego warto kupić dobrowolne ubezpieczenie upraw?
Wiesz już, że jeśli pobierasz dotacje bezpośrednie, musisz ubezpieczyć przynajmniej 50% upraw rolnych, od co najmniej jednego ryzyka. Jest to Twój ustawowy obowiązek. Warto jednak rozważyć rozszerzenie ochrony o ryzyka dobrowolne, które również podlegają dotacji z budżetu. Polisa może zabezpieczać płody rolne nawet od wszystkich ryzyk pogodowych!
Dobrowolne ubezpieczenie upraw może obejmować następujące ryzyka:
- huragan,
- deszcz nawalny,
- uderzenie pioruna,
- osunięcie się ziemi,
- zejście lawiny.
Gdzie ubezpieczyć uprawy w 2024 roku?
Decyzją ministerstwa, rolnik pobierający dotację ma obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia upraw z towarzystwem, które podpisało z Ministrem Rolnictwa porozumienie w sprawie dopłat. W 2024 roku są to następujące firmy:
- PZU,
- Generali Agro,
- Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”,
- Warta,
- Hestia,
- TUZ,
- Agro Ubezpieczenia,
- VH Polska,
- InterRisk.
Prowadzisz gospodarstwo rolne i nie wykupiłeś jeszcze ubezpieczenia upraw na rok 2024? Możesz to zrobić za pośrednictwem multiagencji CUK Ubezpieczenia! Wejdź w poniższy link, poznaj szczegóły oferty i wykup potrzebną polisę już dziś! https://cuk.pl/ubezpieczenia/rolnicze/uprawy.
Ktoś nie bardzo odrobił lekcje z wiedzy ale wyskrobał artykuł i wprowadza ludzi w błąd