Ubój rytualny bez cierpienia

Ogłuszenie zwierzęcia zaraz po podcięciu mu gardła zmniejszy cierpienia zwierząt w uboju rytualnym, a jest do pogodzenia z zapisami Koranu – ocenia ekspert dr Tomasz Pietrzykowski.

Odłamy Islamu czy Judaizmu mają bowiem różne wyobrażenia jak ubój powinien przebiegać.

Jeszcze w 2012 r. ubój rytualny był w Polsce dokonywany na podstawie przepisów rozporządzenia ministra rolnictwa z 2004 r. Pod koniec roku Trybunał Konstytucyjny orzekł jednak, że rozporządzenie jest sprzeczne z konstytucją.
Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt w połowie lutego omawiała Rada Ministrów. Propozycja przygotowana przez resort rolnictwa zezwalała na ubój rytualny bez żadnych ograniczeń mogących złagodzić cierpienie zwierząt. Rada Ministrów zaleciła przeanalizowanie możliwości łagodzenia tego cierpienia podczas uboju rytualnego – podaje gazeta.

 

\"Ubój

 

Na razie nie wiadomo kiedy temat ponownie pojawi się na posiedzeniu rządu. "Termin omawiania tego tematu na posiedzeniu Rady Ministrów nie został wyznaczony" – poinformowała w piątek dyrektor biura prasowego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Małgorzata Książyk.

Podstawową różnicą między ubojem konwencjonalnym, a rytualnym jest taka, że przed uśmierceniem zwierzęta nie są ogłuszane. "Poddaje się je ubojowi w stanie świadomości przez poderżnięcie gardła za pomocą kilku do kilkunastu cięć. Potem czeka się, aż zwierzę wykrwawi się w naturalny sposób" – powiedział dr Tomasz Pietrzykowski z Katedry Teorii i Filozofii Prawa Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego i Wiceprzewodniczący Krajowej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Obrzęd uboju rytualnego wynika z przekonania, że w momencie uśmiercania zwierzę musi być w pełni zdrowe. "W ortodoksyjnym rozumieniu utożsamia się to z przekonaniem, że musi być świadome. Poszczególne odłamy Islamu czy Judaizmu miewają jednak nieco różne wyobrażenia na temat koniecznych warunków uboju rytualnego" – podkreślił dr Pietrzykowski.

Część Muzułmanów uważa, że ogłuszenie, które nie powoduje nieodwracalnej dysfunkcji zdrowotnej jest do pogodzenia z zapisami Koranu. "W niektórych krajach stosuje się też wymóg ogłuszania zwierzęcia bezpośrednio po poderżnięciu gardła. W ten sposób oszczędza się zwierzętom cierpienia przynajmniej podczas wykrwawiania" – wyjaśnił rozmówca.

W kilku krajach europejskich całkowicie zakazano uboju bez ogłuszania np. w Szwecji, Norwegii czy Szwajcarii. Wiele krajów dopuszcza ubój rytualny z różnego rodzaju ograniczeniami np. związanymi ze stosowaniem odwracalnego ogłuszania lub ogłuszaniem zwierzęcia zaraz po dokonaniu cięcia.

Dr Pietrzykowski zwrócił uwagę, że czasem ubój rytualny ogranicza się metodami administracyjnymi. W Niemczech i niektórych innych krajach Unii Europejskiej, np. Luksemburgu lokalne wspólnoty religijne muszą zwracać się do odpowiednich organów administracji z wnioskiem o zgodę na to, by w sposób rytualny uśmiercić określoną liczbę sztuk bydła. Ta liczba musi być w odpowiedniej proporcji do liczebności grupy wyznaniowej.


Zwolennicy dokonywania uboju rytualnego w Polsce przekonują, że wprowadzenie zakazu wiązałoby się z tym, że profity z handlu mięsem uzyskają inne kraje, a przedsiębiorcy przeniosą swoją działalność za granicę. Według ministra rolnictwa Stanisława Kalemby eksport mięsa z uboju rytualnego drobiu i bydła daje 1,2-1,5 mld zł rocznie, a także ok. 4-5 tys. miejsc pracy – czytamy w Rzeczpospolitej.

Zdaniem uczonego z UŚ, dane co do skali zysków podatkowych i likwidacji miejsc pracy mogą być jednak znacznie przesadzone i trudno traktować dane podawane przez samych zainteresowanych w sprawie producentów jako w pełni wiarygodne.

"Na prawie tysiąc ubojni, które funkcjonują w Polsce tylko kilkadziesiąt ma certyfikaty uprawniające do produkcji i eksportu mięsa z uboju rytualnego. Poza tym ubojnie, które prowadzą ubój rytualny obok niego prowadzą zwykle także ubój konwencjonalny. Ewentualne zakazanie uboju rytualnego wcale nie musi oznaczać, że kilkadziesiąt ubojni zupełnie zniknie" – ocenił rozmówca.

"Kluczowe pytanie jest takie: czy w imię zysków jesteśmy gotowi narażać zwierzęta na potworne tortury, czy są takie standardy cywilizacyjne i moralne, których nie jesteśmy gotowi złamać, niezależnie od zysków jakie mogłyby nam przynosić. Pewne pryncypia powinny mieć pierwszeństwo przed pieniędzmi" – powiedział dr Pietrzykowski.
Ogłuszenie zwierzęcia zaraz po podcięciu mu gardła zmniejszy cierpienia zwierząt w uboju rytualnym, a jest do pogodzenia z zapisami Koranu – ocenia ekspert dr Tomasz Pietrzykowski.

Zdaniem dra Pietrzykowskiego, gdyby ubój rytualny miał jednak w Polsce zostać zalegalizowany należałoby zdecydowanie oczekiwać ustalenia procedur prawnych uzyskiwania zgody na jego przeprowadzanie, ścisłej kontroli warunków, w jakich się odbywa oraz ograniczeń, które pozwoliłyby zminimalizować cierpienie zwierząt. "Przykładowo ogłuszanie odwracalne lub ogłuszanie po cięciu, może być do pogodzenia z zasadami muzułmańskimi, a tym samym nie wykluczałoby zachowania znacznej części dotychczasowego eksportu" – podkreślił.

Źródło: „Rzeczpospolita”
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,877ObserwującyObserwuj
5,390SubskrybującySubskrybuj

Lewica proponuje 1 mld zł rocznie na dopłaty do ubezpieczeń upraw i zwierząt

Lewica przygotowała projekt nowelizacji ustawy, w której proponuje aby co roku na dopłaty do ubezpieczeń upraw i zwierząt przeznaczano 1 mld zł. Rolnictwo, a szczególnie...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE