UE – Najniższe od dwóch miesięcy notowania soi osłabiają rzepak

Na giełdzie Euronext w Paryżu kontrakt na rzepak na maj 2017 roku w ciągu ostatniego tygodnia stracił na wartości 1,1 proc.

 

\"rolnictwo,

 

Jak podają analitycy FAMMU/FAPA nad rynkiem rzepaku „wisi” wielka globalna podaż soi. Ostatnie prognozy zbiorów rzepaku wg różnych źródeł w br. w UE przewidują około 7 proc. wzrost zbiorów do 21,6 mln ton, a nawet około 22 mln ton, co oznaczałoby poprawę perspektyw dla letnich zbiorów dzięki sprzyjającej aurze.

Import rzepaku z Australii, która w bieżącym sezonie ma być jego największym dostawcą powinien zostać zrealizowany aby zaspokoić unijny popyt, jakkolwiek możliwe są problemy logistyczne ze względu na oczekiwany również duży eksport zbóż z tego kraju.

Do pogorszenia nastrojów na giełdach przyczyniła się również silna redukcja cen ropy do około 50 USD za baryłkę na skutek prognoz wzrostu jej podaży wbrew cięciom OPEC.

Rynek ropy wpływa na ceny olejów roślinnych ze względu popyt generowany przez przemysł biodiesla. Przez tydzień staniały prawie wszystkie surowce oleiste, większość olejów oraz śrut w oczekiwaniu na jeszcze większą podaż soi.

 

Redakcja AgroNews, fot.:pixabay.com,
Źródło: FAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here