UE: drób nie tanieje

Średnia cena sprzedaży brojlerów (tuszki patroszone z szyjami tzw. 65%) na rynku UE w sierpniu br. wyniosła 196,3 EUR/100 kg i była o 2% wyższa niż przed miesiącem i o 1% wyższa niż w przed rokiem – wynika z danych zespołu monitoringu zagranicznych rynków rolnych FAPA.

W porównaniu z przeciętną z lat 2007-11 kurczęta były o 7% droższe. W sierpniu najwyższy miesięczny wzrost cen kurcząt miał miejsce w Portugalii (+6%), Czechach (+5%) i w Szwecji (+4%), niewielkie spadki zanotowano jedynie w Danii (-2%) i na Łotwie (-1%). W Polsce kurczęta podrożały nieznacznie – o 0,2% do 148,8 EUR/100 kg i pozostały najtańsze w całym ugrupowaniu (77% średniej ceny unijnej), przed bułgarskimi i litewskimi (odpowiednio 78% i 82% średniej UE).

Najwięcej za kurczęta płacono ponownie w Finlandii, Szwecji i na Cyprze (256-257 EUR/100 kg).  Na utrzymywanie się cen kurcząt w UE na stabilnym i stosunkowo wysokim poziomie wpływa rosnący eksport i stabilny popyt wewnętrzny. Unijny eksport drobiu na rynki krajów trzecich wzrośnie w tym roku prawdopodobnie o 14% do 1,47 mln ton, stymulowany globalnym popytem.

Według danych Komisji Europejskiej, w okresie od stycznia do maja br. państwa członkowskie UE wyeksportowały na rynki krajów trzecich 555,4 tys. ton żywca, mięsa, podrobów i przetworów z drobiu – o ok. 6% więcej niż przed rokiem.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
Źródło: FAMMU/FAPA
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here