UE pomoże poszkodowanym polskim rolnikom

Komisja Europejska jest gotowa wesprzeć finansowo program rekompensat dla polskich hodowców, którzy ponieśli straty w związku z wykryciem w Polsce przypadków afrykańskiego pomoru świń – mówił w Warszawie Dacian Cioloş. Deklaracja unijnego komisarza ds. rolnictwa padła po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem.
 

 

\"\"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podczas spotkania z premierem Tuskiem w Warszawie unijny komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Dacian Cioloş poinformował, że Komisja jest gotowa wypłacić rekompensaty producentom wieprzowiny z tzw. stref buforowych, które ustanowiono w związku z wykryciem przypadków afrykańskiego pomoru świń. Bardzo negatywnie wpłynęło to na przychody gospodarstw i zachwiało funkcjonowaniem całego sektora.

Po spotkaniu, komisarz Cioloş powiedział: – Sytuacja jest poważna i poinformowałem premiera Tuska, że Komisja jest gotowa wesprzeć program finansowo. Zwróciłem się do przedstawicieli państw członkowskich zasiadających w Komitecie Zarządzającym o omówienie zaproponowanego planu i poddanie go pod głosowanie w najbliższy czwartek.

Mimo że program rekompensat zostanie formalnie ogłoszony dopiero w przyszłym tygodniu, będzie on działał ze skutkiem wstecznym i obejmie zwierzęta, które poddano ubojowi od 26 lutego br. Komisja nadal prowadzi z Rosjanami rozmowy na temat ograniczenia globalnego zakazu importu wieprzowiny z całej Unii, który jest naszym zdaniem nieproporcjonalny do zagrożenia, tak, by obejmował on tylko określony region.

Czytaj także:
Europa stawia na innowacyjne rozwiązania w rolnictwie!
Czas na składanie wniosków o przyznanie płatności bezpośrenich za 2014 rok
Mamy nowego Ministra Rolnictwa!

Jednocześnie cały czas uważnie obserwujemy rynek wieprzowiny i w razie konieczności będziemy podejmować dalsze działania.

Premier Donald Tusk powiedział: – W tej kryzysowej dla naszych rolników sytuacji ważne jest, żeby reagować szybko. Wyniki naszych dzisiejszych rozmów przyczynią się do powodzenia wysiłków, jakie podejmujemy, żeby ograniczyć straty hodowców i przetwórców mięsa. Bardzo doceniam to, że komisarz Cioloş odpowiedział na nasz wniosek tak szybko.

Badania weterynaryjne wykazały, że świnie ze stref buforowych nie były zarażone wirusem, a ich mięso jest całkowicie bezpieczne. Plan wypłaty rekompensat będzie działał z mocą wsteczną i obejmie zwierzęta poddane ubojowi od chwili wprowadzenia ograniczeń. Wysokość pomocy zostanie ustalona na podstawie różnicy w cenach żywca w strefach buforowych i w pozostałych częściach kraju w ostatnich tygodniach.

Źródło: Krajowa Rada Izb Rolniczych,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here