UE: prognozy wzrostu produkcji i eksportu wołowiny

Według prognoz służb zagranicznych Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (FAS/USDA), produkcja wołowiny w UE wzrośnie w 2014 r. i 2015 r. dzięki ekspansji stada krów mlecznych w północnej części Europy – w Niemczech, Holandii, Belgii, krajach skandynawskich, Polsce, Irlandii i Wielkiej Brytanii.

\"rolnictwo,
 

Wzrostowi produkcji sprzyjać będzie również duża dostępność pastwisk i niskie ceny mieszanek paszowych. Unijne spożycie wołowiny nieznacznie odbuduje się, jednak głównie w segmencie tańszych elementów. Ograniczona podaż na rynku światowym i wyższa produkcja wewnętrzna wpłyną na spadek importu. W pierwszej połowie 2014 r. obniżył się przywóz od trzech największych dostawców do UE – z Brazylii, Urugwaju i Argentyny. Zwiększyły się natomiast zakupy w Australii i USA w ramach bezcłowego kontyngentu na wołowinę wysokiej jakości.

Spożycie wołowiny w tym segmencie jest ograniczone ze względu na niedostateczną podaż, nie popyt. Oznacza to, że możliwy jest wzrost importu w ramach kontyngentu bezcłowego. W dn. 7 sierpnia br. Rosja wprowadziła zakaz przywozu unijnej wołowiny w ramach sankcji na import żywności pochodzącej z USA, UE, Kanady, Australii i Norwegii. W 2013 r. Rosjanie sprowadzili z UE ok. 46 tys. ton wołowiny, a w pierwszym półroczu 2014 r. ok. 31 tys. ton. W oparciu o te dane Amerykanie szacują, że UE straci ok. 15 tys. ton eksportu wołowiny w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jednak w pierwszej połowie tego roku zwiększyły się o 20 tys. ton wysyłki unijnej wołowiny na Bałkany i do Hongkongu. Oznacza to, że UE będzie mogła skierować wołowinę na inne rynki zbytu, zamiast Rosji. Wzrostowi wysyłek sprzyjać będzie również niższa konkurencja na rynku światowym, ponieważ kraje Ameryki Płd. zwiększą eksport do Rosji.

W 2014 r. wysyłki żywych cieląt z UE do krajów Afryki Północnej i na Bliski Wschód uległy stagnacji i nie zniwelują spadku eksportu do Turcji, która była ich największym odbiorcą w latach 2011-2012. Po otwarciu granic w sierpniu br. Białoruś może stać się nowym rynkiem zbytu dla unijnych cieląt. W 2015 r. zwiększona podaż tych zwierząt w UE wpłynie na wzrost eksportu na rynki trzecie.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

Źródło: FAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here