UE: pszenica droższa na skutek pogorszenia prognoz globalnych zbiorów

Na giełdzie Euronext w Paryżu pszenica w kontrakcie na wrzesień przez tydzień tym razem podrożała o 4,1% do 185,5 Euro/t – wynika z analizy FAMUU/FAPA.

\"rolnictwo,
 

Wieści z Francji mówią o przewidywanych upałach, co może skutkować pogorszeniem plonów i zbiorów największego producenta i eksportera pszenicy w UE oraz rzutowałoby na bilans zbóż w całej Unii.

Tymczasem w Rosji miały miejsce nawalne deszcze,
podobnie w USA. W połączeniu z prognozami spadku produkcji na świecie spowodowało to umocnienie cen pszenicy w kontraktach terminowych (jak i cen rzeczywistych). W ostatniej prognozie francuska firma analityczna Strategie Grains zredukowała oczekiwane globalne zbiory pszenicy w sezonie 2015/16 o 4 mln ton do 711 mln ton. Dodatkowo eksport pszenicy z Rosji, Ukrainy i Kazachstanu zmniejszy się o 5%. SG prognozuje zbiory pszenicy miękkiej w UE na 141,6 mln ton, czyli 5% mniej niż w rekordowym roku 2014 roku. Dalej oznacza to jednak wysoki poziom.

Czytaj także:

Kolejne 100 mln zł na dopłaty do kredytów dla rolników
Sprzedaż bezpośrednia, konsolidacja handlu, bioasekuracja. Resort rolnictwa pracuje nad zwiększeniem dochodowości gospodarstw

Na giełdzie Euronext w Paryżu kukurydza w kontrakcie na sierpień umocniła wartość o 4,3% do 169 Euro/t wspierana notowaniami pszenicy oraz umocnieniem cen kukurydzy w Chicago.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Daniel Jolivet
Źródło: FAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here