UE: rzepak trzyma się mocno mimo taniejącej soi, a pszenica droższa dzięki eksportowi

Na giełdzie Euronext w Paryżu rzepak w kontrakcie na maj’2015 przez tydzień umocnił się o 0,7% do 371 Euro/t wobec 361,8 Euro/t (+2,6%) przed dwoma tygodniami – informuje Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych FAMMU/FAPA.

 

\"rolnictwo,
 

Jak czytamy w analizie, wartość rzepaku była w dalszym ciągu wspierana przez jego ograniczoną podaż na europejskim rynku pomimo znacznych zapasów, które pod koniec sezonu (tj. pod koniec czerwca br.) będą na ponad przeciętnym poziomie.

Przetwórcy dysponują małymi zapasami surowca, są obecnie niezbyt skłonni do uzupełniania zapasów ze względu na poziom cen, przy którym opłacalność przerobu jest nie wysoka. Większa presja na spadek cen może mieć miejsce w miarę zbliżania się do końca sezonu, być może już późną wiosną.

Czytaj także:
Wiosenne zagrożenie suchą zgnilizną
Jak odchwaszczać rzepak ozimy?

Tymczasem w Niemczech spółdzielcy rolni przewidują w br. 16,6% spadek zbiorów rzepaku do 5,2 mln ton, co pogarsza perspektywy bilansu rzepaku w sezonie 2015/16. Na rynku rzeczywistym utrzymują się duże wahania cen. Dalej taniała soja (zwłaszcza na najbliższy termin dostawy) i jej pochodne. Rzepak cechowały niejednokierunkowe trendy.

Kanadyjska Canola w ciągu tygodnia w kontrakcie na maj’2015 podrożała z 463,7 CAD/t do 465 CAD/t wobec 450,4 CAD/t przed dwoma tygodniami.

W Chicago majowy kontrakt terminowy na soję mocno staniał o około 10 USD z 363,9 USD/t do 353,4 USD/t, podobnie kontrakty na dalsze terminy.

W ubiegły wtorek (17 marca) wartość kontraktu staniała nawet do wartości najniższej od października 2014 roku. Za oceanem rośnie presja na soję pod wpływem poprawy zaawansowania zbiorów w Ameryce Południowej co pogarsza perspektywy dla eksportu soi z USA. Również mocny dolar amerykański pogarsza perspektywy eksportu soi i jej pochodnych z Ameryki Północnej. W środę giełda zbożowa w Rosario zwiększyła prognozy zbiorów soi do 58 mln ton, zatem 2 mln ton powyżej ostatnich prognoz USDA, co dodatkowo studziło rynek.

Utrzymujące się bardzo dobre prognozy zbiorów soi w Ameryce Południowej w bieżącym sezonie 2014/15 wraz z rosnącą podażą z tego rejonu świata skutecznie wpływają na redukcje cen soi. Sytuacja ta powinna być kontynuowana, o ile większe anomalie pogodowe nie zakłócą zbiorów lub problemy logistyczne, eksportu.

Na giełdzie Euronext w Paryżu pszenica w kontrakcie na maj podrożała przez tydzień o 2,4% do 194,5 Euro/t, natomiast kukurydza w kontrakcie na ten sam miesiąc staniała o 0,9% do 163,5 Euro/t. W minionym tygodniu wzrosły ceny pszenicy na giełdzie w Paryżu do poziomu najwyższego od 7 tygodni pod wpływem wzmożonych zakupów kontraktów oraz dużego popytu eksportowego napędzanego przez niski kurs Euro. Dodatkowo była wspierana umocnieniem notowań pszenicy w Chicago. Kukurydza natomiast staniała, podążając za nastrojami w Chicago pod wpływem wielkiej podaży ziarna w UE oraz na świecie.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Wonderlane

Źródło: FAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here