UE: susza powoduje wzrosty cen kukurydzy

W ubiegłym tygodniu notowania kukurydzy na Euronext umocniły się – w najbliższym kontrakcie o 1,1% do 176 EUR/tonę, jeszcze większe wzrosty były widoczne w kolejnych kontraktach – informuje FAMMU/FAPA.

 

\"rolnictwo,

 

Jak przewidują analitycy FAMMU/FAPA, jest to prawdopodobnie związane ze skutkami suszy i fali upałów w Europie, wpływjących negatywnie na kondycję plantacji kukurydzy. KE w najnowszej prognozie skorygowała w dół wcześniejsze szacunki tegorocznych zbiorów tego gatunku w Unii – o 3 mln ton do 65,5 mln ton.

Natomiast w przypadku pszenicy pogłębiły się spadkowe tendencje cen – tygodniowa zniżka o 0,9% do 180,3 EUR/tonę. Prognozowana unijna produkcja pszenicy została tylko nieznacznie skorygowana przez KE – o 0,5 mln ton do 139,4 mln ton.

W tym tygodniu notowania kukurydzy i soi na CBoT zniżkowały. Idealne warunki pogodowe na środkowo-zachodzie kraju zwiększyły nadzieje na dobre wyniki tegorocznej produkcji obu tych gatunków, kluczowych dla amerykańskiego rolnictwa. Pod koniec tygodnia kukurydza w kontrakcie wrześniowym potaniała o 0,9% do 146,9 USD/tonę, a soja w kontrakcie sierpniowym – o 0,5% do 362,1 USD/tonę. Trzeba podkreślić, że w okresie ostatnich czterech tygodni spadki notowań kukurydzy w kontrakcie wrześniowym wyniosły już 15%.Wzrosty notowań wystąpiły natomiast w przypadku pszenicy na CBoT – w najbliższym kontrakcie wzrost o 2,1% do 186,3 USD/tonę.

Jak podaja analitycy, rynek soi może w najbliższych tygodniach znaleźć się pod presją, ze względu na znaczne dostawy soi z krajów Ameryki Południowej do Chin. USDA odnotował anulowanie kontraktu na dostawę 500 tys. ton amaerykańskiej soi ze starych zbiorów do Chin. Świadczy to o przewadze konkurencyjnej ofert z krajów Ameryki Łacińskiej.

Czytaj także:
Premier Kopacz na terenach dotkniętych suszą: chcę przedstawić rolnikom wiarygodną ofertę

Kondycja kukurydzy w USA w dalszym ciągu jest dobra. W tygodniu kończącym się 2 sierpnia br. ocenę dobrą i bardzo dobrą otrzymało 70% upraw, podobnie jak przed tygodniem, wzrósł jednak odsetek plantacji, których kondycję ocenia się najwyżej – z 17% do 18%. Poprawiła się kondycja upraw soi – odsetek upraw ocenianych w dwóch najwyższych kategoriach zwiększył się z 62% do 63%. Zaawansowanie zbiorów pszenicy ozimej w 18 monitorowanych stanach do dnia 2 sierpnia wyniosło 93% wobec 85% średnio w okresie ostatnich pięciu lat i 89% w analogicznym okresie rok wcześniej. Nieznacznie pogorszyła się ocena kondycji upraw pszenicy jarej – z 71% (oceny dobre i bardzo dobre) tydzień wcześniej do 70%.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Shawn Nystrand

Źródło: FAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here