UE: zboża nadal tanieją

Ceny zbóż nadal są niskie. Jak informuje FAMMU/FAPA, notowania zbóż w kontraktach terminowych na paryskiej giełdzie Euronext wyraźnie zniżkowały.

 

\"rolnictwo,

 

– Taniała zarówno pszenica, jak i kukurydza. Przez ostatni tydzień pszenica w najbliższym kontrakcie (wrześniowy) potaniała o 10% do 146,8 EUR/tonę, a kukurydza (kontrakt listopadowy)  – o 4,1% do 162,3 EUR/tonę. Ceny pszenicy na Euronext gwałtownie spadają. Ich obecny poziom jest najniższy w historii kontraktu wrześniowego (notowanego od sierpnia 2013 roku) – wynika z analizy FAMMU/FAPA.

Warto odnotować, iż mniej więcej od miesiąca pszenica jest tańsza od kukurydzy, co najprawdopodobniej wynika z faktu strat w plantacjach tego gatunku spowodowanych letnią suszą, występujących w niektórych unijnych krajach (w tym w Polsce).

W ostatnim raporcie KE obniżyła prognozę tegorocznych zbiorów kukurydzy w UE do 58,7 mln ton (76 mln ton w zeszłym roku), natomiast IGC oceniła je na 60,1 mln ton w porównaniu do na blisko 67 mln ton w poprzednim raporcie i 75,6 mln ton w ubiegłym sezonie.  

Jak informuje FAMMU/FAPA, „uprawy pszenicy w Unii nie ucierpiały zbytnio z powodu upałów i suszy, które to pojawiły się w większości już na etapie dojrzałości tych zbóż. Pewne negatywne jej skutki mogą być jednak widoczne w obniżonej zawartości białka w ziarnie pszenicy – co wystąpiło m.in. we Francji. Lider unijnej produkcji pszenicy odnotował rekordowe zbiory. Francuska produkcja jest szacowana na aż 40,4 mln ton.

W najnowszym raporcie KE oszacowała tegoroczne zbiory pszenicy zwyczajnej w Unii na 140,6 mln ton
. Jednak prognozy IGC są znacznie wyższe – w wysokości 144 mln ton, wobec 140,6 mln ton w poprzednim raporcie i 149,1 mln ton sezon wcześniej.  

Poza optymistycznymi prognozami unijnej produkcji pszenicy, na wyraźnie już zniżkowe ceny tego gatunku może też mieć wpływ zaostrzająca się konkurencja o dostęp do kluczowych rynków zbytu – zarówno wewnątrz UE, jak i pomiędzy krajami spoza Wspólnoty. Francuska pszenica (której jakość z tegorocznych zbiorów jest co prawda lepsza niż rok wcześniej, ale znaczny odsetek ziarna charakteryzuje się relatywnie niską zawartością protein) napotyka na silną konkurencję w eksporcie ze strony już nie tylko dostawców z basenu Morza Czarnego (Ukraina, Rosja, Kazachstan), ale także z basenu Morza Bałtyckiego – w tym przede wszystkim z Łotwy i Litwy. Z kolei na eksport brytyjskiej pszenicy trafiającej zazwyczaj w dużych ilościach na wewnętrzny rynek UE utrudnieniem jest silny funt brytyjski”. 

Czytaj także:

Tysiące rolników zablokowało Brukselę. KE obiecuje pomoc
IUNG: Susza się pogłębiła

FAMMU/FAPA zwraca uwagę że „podobnie zniżkowe tendencje cenowe były obserwowane na amerykańskich giełdach. Na CBoT wyraźniejsze są również spadki notowań pszenicy. Przez ostatni tydzień pszenica w kontrakcie wrześniowym potaniała o 5,7% do 167,7 USD/tonę, a kukurydza – o 4,4% do 136,9 USD/tonę. Obecne ceny pszenicy są najniższe od 2010 roku.  

W przeliczeniu ceny amerykańskiej kukurydzy na CBoT są obecnie dużo korzystniejsze niż na Euronext  i wynoszą odpowiednio 515 PLN/tonę i 686,5 PLN/tonę”.   

W Europie klęska, w Stanach urodzaj
Analitycy FAMMU/FAPA podkreślają, że „o ile w UE plantacje kukurydzy ucierpiały dotkliwie z powodu suszy, to w USA kondycja upraw jest dobra i wszystko wskazuje na to, że będzie urodzaj. Najnowsze prognozy IGC wskazują na zbiory w wysokości aż 340 mln ton. Jest to o 8 mln ton więcej w porównaniu z poprzednią prognozą. Prognozy meteorologiczne dla amerykańskiego pasa kukurydzy na najbliższe dwa tygodnie są w większości dobre – zarówno wilgotności, jak i temperatur.  Stany odnotowały także całkiem dobre wyniki w produkcji pszenicy (według IGC – 58,5 mln ton – łącznie z durum), a bardzo słabe tempo eksportu w poprzednim sezonie związane z silną pozycją dolara, spowodowało nagromadzenie się większych zapasów początkowych niż wcześniej się spodziewano (według IGC – 20,5 mln ton).  Na obecne tendencje cenowe zbóż zarówno w UE, jak i na rynku amerykańskim wpływają poza tym takie czynniki jak: wzrastająca dostępność ziarna po żniwach, optymistyczne prognozy globalnych zbiorów (według IGC – 1 988 mln ton, tj. o 17 mln ton więcej niż w poprzednim raporcie), wysokie zapasy początkowe w skali świata – szacowane na 445 mln ton oraz utrzymujące się niskie koszty frachtu ułatwiające logistykę zbóż”.  

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/TumblingRun

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

xFarm Technologies stawia na rolnictwo zrównoważone

Nowym członkiem Polskiego Stowarzyszenia Zrównoważonego Rolnictwa i Żywności została firma xFarm Technologies działająca w sektorze cyfryzacji agrobiznesu, która dostarcza rozwiązania wspierające rolników w optymalizacji zasobów, oszczędzaniu czasu i pieniędzy...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics