Ukraina: Koniec z embargiem na Polską wieprzowinę!

Minister Rolnictwa Ukrainy zapowiedział, że 28 maja Ukraina zniesie embargo na wieprzowinę dla krajów europejskich, w tym także dla Polski – potwierdził w Brukseli minister rolnictwa Marek Sawicki. Dodał, że Polska chce też zniesienia embarga na wołowinę.
 

 

\"\"

 

– W środę rano będę rozmawiać telefonicznie z ministrem Ukrainy, bo nam nie wystarcza zapowiedź w zakresie wieprzowiny. My chcemy także, aby Ukraina zdjęła embargo na wołowinę, które nieustannie utrzymuje od 2007 r., a nie ma żadnych podstaw prawnych, żadnych podstaw zdrowotnych, żeby takie embargo utrzymywać – powiedział Sawicki.

Czytaj także:
Ukraina chce współpracy w sprawie wieprzowiny!
Rosja rozważa zniesienie zakazu importu przetworów wieprzowych
Czy nastąpi złagodzenie norm na wędliny?

Wyjaśnił, że ukraińskie embargo na wołowinę jest związane z przeświadczeniem o rzekomym wirusie BSE (tzw. choroba wściekłych krów) występującym na terenie Polski.

Kosiniak-Kamysz: ważne jest partnerstwo gospodarcze

Wcześniej informację o zniesieniu 28 maja embarga na wieprzowinę przez Ukrainę podał wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

– Jestem po rozmowach z ministrem Markiem Sawickim i dzięki jego staraniom najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu, 28 maja zostanie zniesione embargo na polską wieprzowinę na Ukrainę – powiedział Kosiniak-Kamysz. Dodał, że w relacjach „między Polską a Ukrainą oprócz partnerstwa politycznego ważne jest partnerstwo gospodarcze”.

Źródło: TVP Info,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu  
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here