Ukraina wprowadza embargo na polską wieprzowinę

Białoruś znosi zakaz importu na nasze mięso, natomiast Ukraina zabrania jego wwozu.

\"rolnictwo,

Ukraina wprowadza embargo z powodu ASF

Afrykański pomór świń zbiera żniwo nie tylko wśród świń. Główny Lekarz Weterynarii poinformował właśnie, że Ukraina wprowadziła z tego powodu embargo na wieprzowinę z woj. mazowieckiego i lubelskiego. Mięso z Podlasia nie trafia już za wschodnią granicę od trzech lat.

– Ukraina wprowadziła zakaz eksportu zwierząt podatnych na zachorowanie na ASF, a także produktów, surowca, materiału genetycznego pochodzącego od nich oraz pasz, dla województwa mazowieckiego i lubelskiego. Zakaz dotyczy również zakładów zlokalizowanych na terenie ww. województw – czytamy w komunikacie inspekcji weterynaryjnej.

To bardzo zła wiadomość dla producentów wieprzowiny i zakładów przetwórczych z terenów objętych zakazem. Od dawna borykają się ze znalezieniem odbiorców, a zamknięcie kolejnej granicy tylko spotęguje problemy ze sprzedażą mięsa.

W Polsce stwierdzono już 92 ognisk afrykańskiego pomoru świń. Większość z nich – 69, pojawiło się w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

Białoruś znów otwiera się na polski drób

Dobrą wiadomość mamy natomiast dla producentów drobiu. Zakaz importu polskich produktów drobiarskich zniosła właśnie Białoruś. Od 18 sierpnia mięso z woj. lubuskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego może być eksportowane do tego kraju.  

Białoruś nałożyła embargo na wwóz produktów drobiarskich z poszczególnych województw pod koniec ubiegłego i na początku tego roku w związku z pojawiającymi się w Polsce ogniskami ptasiej grypy.

oprac. Kamila Szałaj, fot. pixabay.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak właściwie nawozić trwałe użytki zielone? Terminy i porady dla rolników

Nawożenie trwałych użytków zielonych (TUZ) jest kluczowym elementem ich efektywnego zarządzania. Właściwy dobór terminów stosowania nawozów wpływa na plonowanie, jakość paszy oraz kondycję ekosystemu....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics