Umowa Ukrainy z UE o liberalizacji drogowego transportu towarów została przedłużona o kolejny rok

Odpowiednie porozumienie osiągnięto podczas pierwszego posiedzenia Wspólnego Komitetu – informuje o tym komunikat ukraińskiego ministerstwa infrastruktury z 16-go marca. 

Umowa Ukrainy z UE o liberalizacji drogowego transportu towarów została przedłużona o kolejny rok

Umowa z UE została przedłużona do 30 czerwca 2024 r.

Według tego komunikatu umowa z UE o liberalizacji drogowego transportu towarów została przedłużona do 30 czerwca 2024 r. Dokument, który został podpisany w czerwcu 2022 r., znosi konieczność uzyskiwania przez ukraińskich przewoźników odpowiednich zezwoleń na przewozy dwustronne i tranzytowe do krajów UE.

W ciągu pierwszego roku umowa dowiodła swojej praktycznej skuteczności. W okresie jej obowiązywania wolumen przewozów drogowych towarów w ruchu dwukierunkowym i tranzytowym wzrósł o ponad 50%.

A to daleko od granicy naszego wzrostu. Wspólnie z europejskimi partnerami rozwijamy obecnie niezbędną infrastrukturę logistyczną na granicy. W szczególności od początku inwazji na pełną skalę otwarto 2 nowe przejścia graniczne na granicy z Rumunią, a także punkt kontrolny tymczasowej infrastruktury przejazdu pustych pojazdów ciężarowych na granicy z Polską. Ponadto zwiększono przepustowość punktu Kraków – Korczowa oraz usprawniono pracę punktu Jagodzin – Dorohusk na granicy z Polską.

„Takie projekty pomagają nie tylko wesprzeć ukraińską gospodarkę i znaleźć rozwiązania logistyczne dla eksporterów. Skuteczne wdrożenie „transportowego ruchu bezwizowego” przybliża nas do naszego głównego celu polityki zagranicznej – uzyskania członkostwa w UE” – powiedział Ołeksandr Kubrakow, wicepremier ds. odbudowy Ukrainy – minister rozwoju społeczności, terytoriów i infrastruktury.

Po podpisaniu Porozumienia w czerwcu 2022 r. liczba przewoźników przekraczających granicę z UE wzrosła o 53% w stosunku do analogicznego okresu w 2021 r., a liczba przekroczeń wzrosła o 43%.

Umowa upraszcza również procedurę uznawania praw jazdy. Ukraina i UE zwolniły posiadaczy praw jazdy wydanych przez jedną ze stron z wymogu posiadania międzynarodowego prawa jazdy.

Zboże codziennie tańsze. Zobaczcie aktualne ceny

Przypominamy, że Umowa o drogowym przewozie ładunków została podpisana 29 czerwca 2022 roku. Pozwoliło to uniknąć spowolnienia eksportu ukraińskich produktów przez samochodowe punkty kontrolne.

Andrzej Bąk
Źródło: Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

  1. A może podpiszemy taki „dogawor” że ukraińskie samochody będą stać, a kasę będą brać ?!! Włazimy w dupę na każdym kroku i w każdej sytuacji !!!! Tu w Niderlandach ukraińskie damy nie pójdą do pracy w szklarniach, bo gorąco!! pakowanie owoców i warzyw też nie …….. bo zimno !!!!!!! na produkcji też kurv’a nieeee ! bo za szybko !!!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Czy można sprzedawać dowolne nawozy? Surowe przepisy chronią jakość i bezpieczeństwo upraw

Aby nawozy mogły pojawić się w sprzedaży, muszą przejść surowy proces zatwierdzenia, który obejmuje szczegółowe badania oraz uzyskanie niezbędnych pozwoleń. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics