Ceny zbóż: powróciły duże spadki!

W Paryżu kontrakty na kukurydzę i pszenicę zaliczyły w poniedziałek duże spadki, niwelując ubiegłotygodniowe wybicie. Przedłużenie umowy zbożowej stało się faktem, a porty Wielkiej Odessy wznowiły pracę. Już pierwszego dnia po przedłużeniu umowy zbożowej do odeskich portów wpłynęło sześć statków.

Nowe informacje pokazują jednak rozbieżności w interpretacji tego co się stało podczas negocjacji Rosji z ONZ i Turcją. 18-go marca wicepremier ds. odbudowy Ukrainy Ołeksandr Kubrakow poinformował o przedłużeniu „porozumienia zbożowego” o kolejne 120 dni. Z kolei Federacja Rosyjska stwierdziła, że ​​przedłużenie umowy jest możliwe tylko o 60 dni. ONZ potwierdziła przedłużenie umowy, ale nie określiła uzgodnionego terminu.

„Porozumienie zbożowe”  przedłużone o kolejne 120 dni

Jednocześnie Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej dodało, że ma wymagania dotyczące dalszego funkcjonowania „korytarza zbożowego” „w kontekście realizacji Memorandum Rosja-ONZ ”. Wśród takich wymagań są: podłączenie Rosselkhozbanku do SWIFT; przywrócenie dostaw maszyn rolniczych i ich serwis; zniesienie ograniczeń dotyczących ubezpieczenia i dostępu do portów; wznowienie eksploatacji rurociągu amoniakalnego „Togliatti-Odessa”, zniesienie sankcji nałożonych na rosyjskie firmy w zakresie produkcji i transportu produktów rolnych i nawozów.

Umowa zbożowa przedłużona o kolejne 4 miesiące!

Tendencja spadkowa na rynku zbóż i rzepaku jest również wspierana przez groźbę kryzysu finansowego, w szczególności za sprawą kłopotów szwajcarskiego banku Credit Suisse. Także ruchy społeczne we Francji (protesty przeciw wydłużeniu wieku emerytalnego) utrudniają działalność portową, a niektórzy przewidują nasilenie blokad.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: www.barchart.com

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

  1. No i pewnie ludzie przestaną jeść s..nie w banie spekulacja i nic więcej za jakiś czas nagle zboża zrobi się mało i zaczną się zwyżki….

  2. To zboże z Ukrainy nie jest ukraińskie tylko dzierżawców z Holandii, Francji, Niemiec, Dani i to oni wymusili ten sposób zbycia zboża aby zarobić, a Polacy płaczą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Co wynika z listy firm importujących zboże?

Chyba najprostszy wniosek, jaki nasuwa się po lekturze listy firm, które importowały zboże z Ukrainy jest taki, że to pieniądz rządzi światem, a w biznesie nie ma...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics