Unijna pszenica zamknęła tydzień na nowych maksimach

W Paryżu seria najbliższa na pszenicę podrożała w piątek o ponad 5 euro do 276,0 eur/t, co jest najwyższym w historii poziomem cen płaconym za tegoroczne ziarno. Na wykresie kontynuacyjnym serii najbliższej pszenica jest teraz najdroższa od listopada 2012 roku. W końcówce tygodnia większość strat z poprzednich dni odrobiła kukurydza i rzepak.

pszenica zbiory ceny
Unijna pszenica zamknęła tydzień na nowych maksimach

Silny popyt eksportowy na unijne zboża (tanie euro) i mocno opóźnione zbiory kukurydzy sprzyjają wzrostom cen obu notowanych w Paryżu zbóż. Rzepak korzysta z napiętego w tym roku światowego bilansu (fatalne zbiory w Kanadzie) i z rekordowo wysokich cen paliw.

Wzrosty w Paryżu wspierane były przez odbicie notowań za oceanem po przecenie wywołanej miesięcznym raportem USDA (z 12.10.2021), który zwiększył podaż i zapasy kukurydzy i soi w USA oraz w skali globalnej. Przypominam, że dla pszenicy zaktualizowane prognozy były prowzrostowe, gdyż pokazały dalszy spadek produkcji (głównie w USA i Kanadzie) i światowych zapasów. Długookresowe minima zaliczone przez soję i niskie ceny kukurydzy w okresie zbiorów zachęcają importerów do zakupów w USA. Wysokim cenom zbóż i oleistych sprzyja również rosnący rynek paliw i energii, ponieważ spora część zbóż i oleistych wykorzystywana jest do produkcji biopaliw.

Amerykańskie dane eksportowe (opublikowane w piątek):

Tygodniowe zamówienia eksportowe netto:

  • Kukurydza: 1,04 mln ton w porównaniu z oczekiwaniami  0,7 – 1,60 mln ton;
  • Soja: 1,14 mln ton w porównaniu z oczekiwanymi 0,6 – 1,4 mln ton;
  • Pszenica = 567,6 tys. ton w porównaniu z oczekiwanymi 250 – 500 tys. ton.

Dodatkowo w ramach dziennych raportów prywatni eksporterzy zgłosili w piątek sprzedaż:

  • 396 000 ton nasion soi z dostawą do nieznanych miejsc w roku gospodarczym 2021/202;
  • 326 750 ton metrycznych nasion soi otrzymanych w okresie sprawozdawczym w celu dostarczenia do nieznanych miejsc przeznaczenia w roku gospodarczym 2021/202;
  • 132 000 ton soi z dostawą do Chin w roku gospodarczym 2021/2022.

Źródło:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: www.barchart.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 × 2 =

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,893ObserwującyObserwuj
7,670SubskrybującySubskrybuj

Prognoza pogody na weekend

Weekend w południowej części kraju przeważnie pogodny, w północnej więcej chmur oraz opady śniegu i deszczu ze śniegiem. W niedzielę śnieg będzie prószył w...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE