Komisja Europejska przygotowuje pakiet wsparcia w wysokości 98,6 mln euro dla rolników w Hiszpanii, Chorwacji, na Cyprze, Łotwie i Węgrzech, którzy ucierpieli z powodu klęsk żywiołowych. Dokument nie wspomina o Polsce.
![](https://i0.wp.com/agronews.com.pl/wp-content/uploads/polepow%C3%B3dz-woda700_466.jpg?resize=696%2C463&ssl=1)
Prezentacja pakietu wsparcia awaryjnego
Pakiet wsparcia awaryjnego ma zostać przedstawiony 19 lutego wraz z wizją Komisji Europejskiej dotyczącą przyszłości rolnictwa i żywności.
Skutki klęsk żywiołowych w UE
W dokumencie podkreślono, że pięć państw członkowskich UE doznało „bezprecedensowych” zjawisk pogodowych i klęsk żywiołowych, które w niektórych regionach wpłynęły na opłacalność produkcji rolniczej.
Wsparcie finansowe
Największa część pakietu, 68 mln euro, trafi do Hiszpanii, która borykała się z niszczycielskimi powodziami w Walencji pod koniec października, obejmując ponad 50 tys. ha gruntów rolnych i wpływając na plony kaki i cytrusów. Węgry, które ubiegłego lata cierpiały z powodu wyjątkowo wysokich temperatur i suszy, otrzymały 16,2 mln euro. Odszkodowania przyznano również Chorwacji (6,7 mln euro), Łotwie (4,2 mln euro) i Cyprowi (3,5 mln euro). Kraje te mogą zwiększyć te kwoty maksymalnie o 200% ze swoich budżetów krajowych.
Brak wsparcia dla Polski
Mimo dowodów na występowanie podobnych zjawisk klimatycznych w całej Unii Europejskiej, intensywność zdarzeń w Hiszpanii, Chorwacji, na Cyprze, Łotwie i Węgrzech była wyjątkowa. W dokumencie nie wspomniano o Polsce. Polscy rolnicy, którzy ucierpieli z powodu wrześniowej powodzi, mogli jednak do końca ubiegłego roku składać wnioski o pomoc w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Maksymalna kwota wsparcia dla pojedynczego gospodarstwa wynosiła 300 tys. zł.
Przeznaczenie środków w Polsce
Środki te mogły być przeznaczone na przebudowę, budowę lub remont budowli i budynków, a także na zakup maszyn i urządzeń, które pomagają w odtwarzaniu zniszczonego potencjału produkcji rolnej.
Źródło: EURACTIVE.pl