Unijny rzepak najtańszy od stycznia 2022

W Paryżu lutowa seria rzepaku zbliżyła się w poniedziałek do 550 eur/t, kończąc dzień na poziomie 556,75 eur/t – najniżej od początku stycznia tego roku. Marcowe serie kukurydzy i pszenicy zamknęły dzień na symbolicznym plusie, pozostając w pobliżu swoich wielomiesięcznych minimów.

Zamknięcie poniedziałkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 19.12.2022:
Zamknięcie poniedziałkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych – 19.12.2022:

Weekendowe opady deszczu w Argentynie obniżyły notowania w Chicago.

Bardzo potrzebne deszcze dotarły do ​​Argentyny, co spowodowało spadek cen kukurydzy i soi w poniedziałek. Podczas trwającej u nas zimy to pogoda w Ameryce Południowej często wpływa na rynek.

Utrzymujące się obawy związane z wysoką inflacją, rosnącymi stopami procentowymi i możliwą zbliżającą się recesją nadal negatywnie wpływają na rynki akcji i surowców pod koniec roku.

Warto zauważyć, że o ile amerykańska pszenica i soja notowane są kilkanaście procent (kukurydza -5%) niżej niż przed wybuchem wojny na Ukrainie, to unijne kontrakty na zboża są ciągle droższe (o 4%-pszenica i o 6%-kukurydza) niż przed inwazją Rosji na Ukrainę. Jedynie rzepak stracił w tym czasie 25% (kanadyjska canola -18%).

Jakie będą ceny rzepaku w 2023 roku? Eksperci nie pozostawiają złudzeń

Wykresy notowań unijnych kontraktów:

Źródło: www.barchart.com, Andrzej Bąk – eWGT

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kolejne ognisko ASF w Wielkopolsce!

Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu 23 w 2024 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w Polsce, na podstawie wyników badań laboratoryjnych...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics